Przyczyny i leczenie bólu stawów

Dieta i zdrowie

Jeszcze kilka lat temu wszyscy twierdzili, że ból stawów może dotknąć tylko osoby starsze. Obecnie jednak coraz powszechniejsze jest odczuwalny ból stawów wśród młodszej części społeczeństwa. Jakie są przyczyny bólu stawów i jak je leczyć?

Stawy – przyczyny bólu

Najczęściej ból dotyka nas w kolanach, nadgarstkach, barkach lub biodrach. Może wystąpić wtedy opuchlizna lub zaczerwienienie – wtedy wiadomo, że chodzi o konkretny staw i najprawdopodobniej jego uraz.
Mogą być jednak inne przyczyny. W przypadku przewlekłego bólu, który sięga po kilka stawów przyczyną może być choroba. Czasami powodem są przyjmowane leki, które zawierają takie substancje jak między innymi metyldopy i cyklosporyny.
Inną powszechną przyczyną bólu stawów jest nadwaga i niewłaściwy tryb życia. Za mało ruchu lub za dużo ale bez właściwego przygotowania ciała na wysiłek może przeciążyć nasz organizm.

Przy jakich chorobach może wystąpił ból stawów?

Podczas przebiegu wielu chorób może wystąpić ból stawów. Może mieć to związek z :
– infekcją wirusową, na przykład grypą,
– infekcją bakteryjną jak borelioza,
– chorobą zwyrodnienia stawów, dotycząca nawet kilku stawów na raz,
– reumatoidalne zapalenie stawów przy której mogą boleć mniejsze stawy,
– dną moczanową, czyli zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego,
– łuszczycowym zapaleniem stawów,
– młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów,
– toczniem rumieniowatym układowym, który atakuje stawy nadgarstkowe, palców, kolan i stóp,
– nowotworem kości,
– zapaleniem jelit.

Leczenie bólu stawy

Biorąc pod uwagę liczbę możliwych przyczyn bólu stawów wyróżnia się wiele metod na leczenie. Najlepsze co możemy zrobić z takim bólem to udanie się do specjalisty i przebadanie pod kątem możliwych schorzeń stawów. Takie kroki powinniśmy podjąć zwłaszcza przy nasilającym się bólu, który utrudnia poprawne funkcjonowanie na co dzień.

Są jednak pewne metody, który mogą pomóc przy bólu. Oczywiście zaleca się preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które zawierają paracetamol. Najczęściej są to tabletki lub maści, które czasowo uśmierzają ból.
W domu możemy zrobić sobie również zimne okłady, aby zmniejszyć ból.
Jeśli nas bolą powinniśmy również ograniczyć aktywność fizyczną i nie przeciążać organizmu. Jednak nie należy łączyć tego z możliwością leżenia w łóżku. Krótkie spacery i trochę rozciągania dobrze wpłynie na nasz organizm.
Wielu specjalistów przy występowaniu bólu stawów poleca metodę rehabilitacji jaką jest fizykoterapia. Jest to metoda leczenia bólu, za pomocą zjawisk fizycznych. Nasze ciało poddawane jest działaniu zimna, laserowi, polu magnetycznemu lub odpowiedniemu naciskowi.
Możliwe jest również zmniejszenie bólu stawów za pomocą hydroterapii.

Po leczeniu

Bardzo ważne jest nasze zachowanie po skończonej kuracji. Aby więcej nie powtórzyły się problemy ze stawami zaleca się, by tymczasowo ograniczyć aktywność fizyczną oraz poddać krytycznej ocenie swoją dietę. Waga, a raczej nadwaga i otyłość, są również przyczynami bólu stawów.
Najlepiej po terapii zadbać o siebie i zwracać większą uwagę na to, co się dzieje z naszym ciałem.

 

Dieta i zdrowie
Czym są pęcherze na skórze?

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia, choroby zakaźne, alergia). PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU. Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry …

Dieta i zdrowie
Sposoby na bolące ucho.

Zapalenie ucha jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia. Zarazki dostają się do ucha środkowego i powodują zapalenie z gromadzeniem się wysięku. W wyniku podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym może dojść do przerwania błony bębenkowej i wycieku ropnego płynu, ból słabnie i gorączka opada. Ryzyko zachorowania jest większe u dzieci …

Dieta i zdrowie
Jak ustrzec się przed salmonellą?

Salmonelloza, czyli zatrucie pokarmowe wywoływane przez bakterie zwane salmonella nie dotyczy, wbrew obiegowym opiniom, osób, które są na co dzień kompletnie na bakier z podstawowymi zasadami higieny. Zarazić może się każdy. Jak można zarazić się salmonellozą? Może wydawać się to dziwne, ale salmonelloza jest dość powszechna- jest chorobą zarówno ludzi, …