Jak wygląda sprawa z rehabilitacją?

Dieta i zdrowie

Zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Staramy się utrzymać je jak najdłużej w dobrym stanie. Taka sprawność jest bowiem niezbędna do codziennego funkcjonowania w domu, pracy czy podczas spędzania prywatnie czasu. Czasami jednak nie mamy wpływu na to co się stanie z naszym ciałem. Ulegamy bowiem uszkodzeniom, złamaniom, zwichnięciom.
Wtedy medycyna podpowiada nam najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie. Jest nim rehabilitacja.

Co to jest rehabilitacja?

To zespół działań, które mają na celu przywrócenie całkowitej lub maksymalnej możliwej sprawności organizmu. Poddawane niej są osoby, które odniosły trwałe uszkodzenia ciała jak i te, których obrażenia da się wyleczyć całkowicie. Wszystkie te działania mają na celu pomóc osobie poszkodowanej wrócić do życia społecznego, zawodowego i prywatnego.

Nie da się określić ile trwa. Jest to bowiem zależne od stanu pacjenta, uszkodzeń jakich doznał, a także jego systematyczności i udziału w procesie leczenia. Trzeba się również liczyć z tym, że przy poważniejszych uszkodzeniach leczenie jest o wiele dłuższe i należy je uwzględnić w procesie przywracania sprawności fizycznej.
Nie jest sposobem leczenia samym w sobie. Jest to środek pomocniczy, który ma na celu przywrócić fizyczną – lub czasami psychiczną – sprawność w oparciu o wiedzę medyczną.

Rodzaje

Wyróżnia się wiele rodzajów rehabilitacji.
Jednym z nich jest rehabilitacja po udarze. Jej głównym celem jest jak najszybszy – w miarę możliwości – powrót pacjenta do samodzielnego życia. Tak więc zaczyna się od siadania na łóżku, pionizacji i chodzenia. Dopiero później zwraca się uwagę na zajęcia manipulacyjne, które poprawiają kondycję mięśni, w taki sposób, by można samemu funkcjonować. Dodatkowo stosuje się wtedy masaże pobudzające mięśnie i ćwiczenia w wodzie.
Istnieje również rehabilitacja kardiologiczna. Ta dziedzina sprowadza się do działań, które mają zapobiec schorzeniom serca lub polepszyć stan zdrowia osoby z chorobami układu krążenia. Nadrzędnym celem jest wtedy zminimalizowanie rozwoju choroby i zmniejszenie zagrożenia życia. Osiąga się to za pomocą ćwiczeń, terapii farmakologicznej, czy psychoterapii.
Leczenie kręgosłupa poprzez rehabilitację jest zalecane jeśli doznaliśmy urazów, jesteśmy po operacji. Polega na oddziaływaniu na konkretne odcinki odpowiednio dobraną siłą. Dodatkowo stosuje się również hydroterapię, kąpiele solankowe, masaże wirowe, natryskowe lub podwodne. Wszystkie te działania mają na celu rozluźnić mięśnie i poprawić ukrwienie skóry.
W przypadku poprawy stanu pacjentów po udarze, poważnych urazach głowy lub schorzeniach jak Parkinson stosuje się rehabilitację neurologiczną. Podczas tego leczenia przywraca się funkcje utracone przez chorobę, jednocześnie zapobiegając nawrotom lub spowalniając postępu choroby.
To również środek wspomagający leczenie po urazach stawów, złamaniach czy zwichnięciach. Zależnie od tego gdzie był uraz – na przykład kolano, ręka, piszczel czy kostka – oraz od tego jaki był to uraz stosuje się odpowiednie działania. Wszystkie mają jednak na celu przywrócenie do pełnej sprawności. Polegają więc nie tylko na wprawieniu w odpowiedni ruch ciała, ale również na pobudzeniu mięśni i stymulowaniu ich do rozwoju.

Jest to szerokie pojęcie z zakresu zdrowia i medycyny, za którym kryje się bardzo złożony proces. Jednak za wszystkim kryje się dziedzina medycyny, która polega na przywróceniu pacjenta do naj najlepszej formy fizycznej.

 

Dieta i zdrowie
Jakie nasiona można kiełkować?

Hodowla kiełków nasion w domu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do swojej diety więcej świeżych warzyw, a te z organicznych upraw są zbyt drogie lub niedostępne w najbliższej okolicy. Hodowla własnych kiełków to dostęp do żywności bez pestycydów, nawozów sztucznych, która jest smaczna i aromatyczna. Czym są kiełki? Kiełki …

Dieta i zdrowie
Jaka może być cena maczużnika tybetańskiego?

Maczużnik tybetański to grzyb o unikatowych właściwościach prozdrowotnych. Występuje on tylko i wyłącznie na terenie Nepalu i Tybetu na wysokości pomiędzy 3000, a 5000 metrów nad poziomem morza. Dzięki jego właściwościom możemy zwiększyć wytrzymałość mięśniową i wydolność organizmu. Dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne tkanki mięśniowej i nerwowej oraz obniża poziom złego …

Dieta i zdrowie
Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to: wzdęcia, gazy, odbijanie, lekkie mdłości, nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania, biegunka, wymioty. Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co …