Kilka słów o chirurgii

Dieta i zdrowie

Nasze zdrowie często zależy od umiejętności jakie ma chirurg. Jest to lekarz, który zajmuje się chorobami operacyjne. Od niej zależy czy pacjent na stole przeżyje, czy polepszy się stan jego zdrowia, czy wręcz przeciwnie pogorszy.
Chirurgia to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wymaga rozległej wiedzy anatomicznej, medycznej, niezwykłej zdolności manualnej i silnej psychiki. Ta bardzo szeroka wiedza obecnie podzielona jest na rodzaje i specjalizacje.

Rodzaje chirurgii

Ogólnie dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy, tak zwana chirurgia miękka, dotyczy tkanek miękkich naszego ciała. Głównie powłoką brzuszną. W zakresie tego znajduje się na przykład usunięcie przepukliny, wyrostka robaczkowego, a także zszywanie ran powypadkowych.
Drugi rodzaj, to analogicznie chirurgia twarda, czyli taka, która dotyczy tkanek kostnych. W geście tego rodzaju zostają uszkodzenia kości, złamania i protezy.

Specjalizacje

Oprócz podziału na rodzaje mamy specjalizacje chirurgii. Dzielą się na dwa główne odłamy. Chirurgię ogólną, dotyczącą zasad gojenia się ran, przetaczania krwi, pomocy w stanie zagrożenia życia czy postępowania przed i pooperacyjnego.
Drugi odłam to chirurgia szczegółowa. Najważniejszą w niej częścią są działy narządowe, czyli na przykład :
– torakochirurgia czyli leczenie operacyjne klatki piersiowej – leczenie wad wrodzonych, urazów płuc, opłucnej, przepony, przełyku,
– kardiochirurgia czyli dziedzina zajmująca się sercem i układem krwionośnym na przykład wszczepianie by-passów, wymiana zastawek,
– kardiochirurgia dziecięca – zajmuje się głównie leczeniem wad wrodzonych, w chwili gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki i w okresie dzieciństwa,
– onkologia czyli leczenie nowotworów za pomocą operacji,
– stomatologiczna zajmująca się jamą ustną i przyległymi do niej okolicami,
– neurochirurgia mająca w swojej pieczy przypadki wad, uszkodzeń i chorób układu nerwowego czyli głównie rdzenia kręgowego i mózgu.
Wśród nich wyróżnia się również specjalizacje szczegółowe jak :
– transplantologia czyli wykonywanie przeszczepów,
– traumatologia czyli operacyjne leczenie kości, stawów, więzadeł.

Techniki chirurgiczne

Wyróżnia się dwie, podstawowe techniki chirurgiczne.
Pierwsza to technika inwazyjna. Zakłada pełne otwarcie powłoki skóry – czyli pełne otwarcie jamy brzusznej na stole operacyjnym – w celu dostania się do uszkodzonego narządu.
Druga technika to małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne, które wykonywane są bez otwierania ciała. W nich wykorzystuje się naturalne otwory czyli na przykład pochwę – techniki przezpochwowe, które mają umożliwić badanie i leczenie narządów rodnych, czy endoskopowe, czyli przez przełyk.

Znaczenie pracy chirurga dla zdrowia

Chirurg to odpowiedzialna funkcja, która zrewolucjonizowała medycynę.
Znana była już od starożytności, kiedy Egipcjanie chirurgicznie leczyli złamania, skręcenia i inne urazy wewnętrzne. Także Grecy i cywilizacja starożytnych Indii znała tą gałąź medycyny. Jednak w średniowieczu zeszła na boczny tor.
Klerycy, którzy mieli dostęp do zapisków i znali teorię nie chcieli uprawiać praktyki. Kłóciło się to z ich ówczesnymi przekonaniami. Po części mało inwazyjnymi metodami leczenia operacyjnego zajęli się tak zwany lekarze ran. Co jednak ciekawe w praktyce chirurgię zaczęli uprawiać kaci. Posiadali bowiem odpowiednią wiedzę anatomiczną i medyczną, którą zdobywali ucząc się sprawiać jak najdłużej i wymyślnej sprawiać ból.
Teoria rozwijała się nadal na uniwersytetach.
Dopiero w XIX wieku nastąpiły ważne przełomowe wydarzenia w tej dziedzinie. Odkryto usypianie eterem przed zabiegami oraz antybiotyki hamujące rozwój bakterii.
Na coraz większą skalę zaczęła ratować życie ludzkie.

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …