Gdy dojdzie do przerostu prostaty
- By : DlaNiepokonanych.pl
- Category : Dieta i zdrowie
- Tags: leczenie
Wśród chorób cywilizacyjnych, których człowiek może się obawiać, najpoważniejszy jest nowotwór wszelkiego rodzaju. On też przychodzi na myśl , kiedy słyszy się o gruczolaku prostaty, jednak schorzenie to nie jest związane z powstaniem zmian nowotworowych. Czym jest i w jaki sposób odbywa się leczenie gruczolaka prostaty? Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie.
Gdy wystąpi przerost
Gruczoł krokowy – zwany również prostatą lub sterczem – to narząd stanowiący część układu moczowo-płciowego u mężczyzny i stanowi o jego zdolności do prokreacji, bowiem produkuje płyn, w którym obecne są plemniki.
O powstaniu gruczolaka można mówić wtedy, gdy gruczoł krokowy jest większy, niż powinien być. Przerost spowodowany uciska na przewód moczowy, przez co chory mężczyzna ma problemy z oddawaniem moczu. Zalega on w pęcherzu, kiedy wzrośnie ciśnienie, można szybko oddać zaledwie odrobinę moczu – ciśnienie wtedy spada – trzeba czekać, aż znowu wzrośnie, by ponownie udać się do toalety. To błędne koło, które poważnie utrudnia życie.
Takie problemy z oddawaniem moczu wskazują na to, by jak najszybciej udać się do lekarza i na badania, by zdiagnozować przerost prostaty i rozpocząć leczenie, by życie wróciło do normalności – zlekceważenie objawów może doprowadzić do infekcji układu moczowego, a wtedy na wyzdrowienie potrzeba będzie więcej czasu.
Odpowiednie leczenie
Leczenie gruczolaka prostaty odbywa się w zależności od momentu rozpoznania – przy rozpoznaniu wczesnej fazy przerostu wystarcza leczenie zachowawcze. Kiedy dojdzie do zakażenia, przepisane do stosowania są leki przeciwbakteryjne.
Może dojść do sytuacji, kiedy konieczna będzie operacja. Leczenie chirurgiczne jest uznawana za najbardziej radykalną formę leczenia w przypadku gruczolaka prostaty. Jak każda inna operacja wiąże się z możliwością wystąpień powikłań – może dojść po niej do częstszego oddawania moczu lub niecałkowitego opróżniania pęcherza moczowego.
Leczenie obejmuje farmakologię – obecnie dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w walce z gruczolakiem prostaty. Ułatwiają one choremu oddawanie moczu, poprawić jego strumień, wpłynąć na mniejszą ilość oddawania moczu w ciągu nocy, jak również wpłynąć na to, że w pęcherzu moczowym będzie przechowywana mniejsza ilość moczu. Preparaty farmakologiczne łagodzą objawy, poprawiają więc tym samym stan chorego i oddalają – czasami nawet zapobiegają – konieczność wykonania operacji. Ta metoda leczenia może jednak nie być efektywna, jeżeli występuje oporność na działanie leków.