Rak płuc: objawy, zapobieganie i leczenie.
- By : DlaNiepokonanych.pl
- Category : Dieta i zdrowie
- Tags: leczenie, terapia
Rak płuc jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Podczas gdy u mężczyzn zmniejsza się, u kobiet stale rośnie, a w ciągu 30 lat zwiększyła się siedmiokrotnie. Tytoń jest zdecydowanie głównym czynnikiem ryzyka dla tego nowotworu.
Jakie są objawy raka płuc?
Nasz układ oddechowy składa się z dróg nosowych, tchawicy i dwóch płuc. Jego rola jest dwojaka: zaopatrywanie naszego organizmu w tlen (O2) i odprowadzanie produktów odpadowych przemiany materii w postaci gazu zwanego dwutlenkiem węgla (CO2).
Podczas wdechu powietrze przechodzi przez jamę nosową, tchawicę, a następnie do oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Tlen zawarty w powietrzu wdechowym krąży w pęcherzykach płucnych, w których znajdują się bardzo małe tętniczki (arteriole), połączone z sercem, a następnie z krążeniem ogólnym. Tlen przechodzi przez ich ściany do krwi, która następnie rozprowadza go przez naczynia do wszystkich narządów.
Częste objawy.
Objawy raka płuc lub raka oskrzeli nie są specyficzne dla tej choroby, tzn. mogą być spowodowane przez inne choroby. Niektóre z powszechnych objawów to połączenie problemów z oddychaniem i zmienionego ogólnego stanu fizycznego.
- Zmęczenie, utrata apetytu i utrata wagi, które nie są specyficzne
pojawienie się kaszlu. - Znaczący ból w klatce piersiowej, taki jak szew rozdzierający mięśnie lub uderzenie w ramię, gdy guz dotyka opłucnej (wyściółki, która utrzymuje płuca do ściany klatki piersiowej).
- Plwocina. Komórki oskrzeli mają na swojej powierzchni bardzo delikatne rzęski, które niczym miotła nieustannie spychają śluz w dół tchawicy, usuwając z niej wdychane cząstki, które się tam osadziły. Gdy ilość śluzu jest duża, powstaje tzw. plwocina. Może być czysta lub krwawa.
Inne, mniej powszechne objawy.
- Zmiana w głosie lub trwała utrata głosu spowodowana uciskiem jednego z nerwów biorących udział w funkcjonowaniu strun głosowych. Jest to tzw. dysfonia.
- Świszczący oddech spowodowany uciskiem tchawicy i dużych oskrzeli.
- Trudności w połykaniu z powodu ucisku przełyku (dysfagia).
- Trudności w oddychaniu spowodowane obecnością płynu w jamie opłucnej, w której znajdują się płuca (zapalenie opłucnej) lub obecnością płynu zastygającego pomiędzy dwiema warstwami osierdzia, błony otaczającej serce (zapalenie osierdzia).
- Zapadnięcie lub osłabienie powieki jednego oka, zwężenie źrenicy tego samego oka, zwane zespołem Claude’a-Bernarda Hornera.
- Skupisko objawów z obrzękiem twarzy i szyi, ból głowy, widoczne żyły na górnej części klatki piersiowej. W grę wchodzi ucisk żyły głównej górnej. Jest to tak zwany “zespół ucisku żyły głównej górnej”.
Jak można leczyć ten nowotwór lub mu zapobiegać?
Diagnoza jest procesem rozpoznawania choroby na podstawie jej objawów. Proces diagnostyczny potwierdza obecność raka, identyfikuje typ raka, znajduje lokalizację, gdzie rak pochodzi (guz pierwotny) , i dostaje pomysł na zakres, lub rozprzestrzeniania się, raka (etap).
W przypadku podejrzenia, czyli wystąpienia jednego lub więcej z wyżej wymienionych objawów, biorąc pod uwagę historię choroby i styl życia pacjenta, przeprowadzona zostanie pierwsza ocena, która obejmie:
- badanie kliniczne przeprowadzane przez lekarza, który ocenia w szczególności stan ogólny pacjenta,
- zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej,
- tomografia komputerowa klatki piersiowej z górnymi odcinkami jamy brzusznej (zwana również tomografią komputerową),
- fiberoskopia oskrzeli, podczas której pobierane są próbki (biopsje).
Po zakończeniu tej serii badań lekarz będzie w stanie określić, czy zidentyfikowana masa jest niebezpieczna dla zdrowia, czy nie.
Płuca mogą być miejscem występowania łagodnych (nienowotworowych) lub złośliwych (nowotworowych) guzów. Główną różnicą między nowotworami łagodnymi i złośliwymi jest niezdolność tych pierwszych do migracji do innych części ciała (przerzuty).
Rak płuc lub rak oskrzeli najczęściej rozwija się z komórek w oskrzelach. Istnieją dwa główne typy raka oskrzeli: rak oskrzeli niedrobnokomórkowy i drobnokomórkowy. Stanowią one odpowiednio około 80% i 20% nowotworów.
Zabiegi.
W leczeniu nowotworów oskrzeli stosuje się trzy rodzaje leczenia: chirurgię, radioterapię i leczenie farmakologiczne (chemioterapię i terapie celowane). Leczenie raka płuca często łączy w sobie leczenie miejscowe i systemowe.
- Leczenie lokoregionalne (chirurgia, radioterapia) atakuje guz i leczy obszar wokół niego.
- Leczenie systemowe to leczenie farmakologiczne (chemioterapia, terapie celowane), które krąży w całym organizmie i działa na komórki nowotworowe niezależnie od ich lokalizacji.
Wybór leczenia jest dostosowany do każdego przypadku i jest omawiany przez kilku lekarzy różnych specjalności podczas spotkania (multidyscyplinarne spotkanie konsultacyjne). Swoje decyzje opierają na zaleceniach dotyczących dobrych praktyk. Lekarz może również zasugerować wzięcie udziału w badaniu klinicznym.
W przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca operacja jest leczeniem referencyjnym, gdy pozwala na to stopień zaawansowania nowotworu, czyli stopień jego rozrostu, oraz ogólny stan zdrowia.
W przypadku drobnokomórkowego raka płuca leczeniem referencyjnym jest chemio terapia, skojarzona lub nie, w zależności od stopnia zaawansowania, z radioterapią.
Jak można zapobiegać rakowi płuc?
Pierwszym czynnikiem ryzyka, zdecydowanie, jest palenie papierosów. Istnieją również czynniki rodzinne i środowiskowe.
Dlatego ważne jest , aby ograniczyć palenie, a zwłaszcza ilość czasu spędzanego na paleniu. Mniej korzystne jest palenie 5 papierosów dziennie przez 50 lat niż 15 papierosów dziennie przez 10 lat!
Jest wielu terapeutów, którzy mogą pomóc Ci rzucić palenie i wiele różnych metod. Zacznij od rozmowy ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby może skierować Cię np. do hipnoterapeuty. Wszystkie metody są dobre na rzucenie palenia, ważne jest, aby się zmotywować!