Odmiedniczkowe zapalenie nerek – sprawdź, jak je rozpoznać

Dieta i zdrowie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, może nastąpić na skutek nieleczonej infekcji albo zapalenia pęcherza moczowego. Może wystąpić w formie przewlekłej albo ostrej. Co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – kilka ważnych informacji

Bakterie, które dostają się do nerek przez układ moczowy, powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może wystąpić w dwóch stadiach rozwoju. Pierwsze z nich to ostre, które dzięki szybkiej interwencji lekarskiej nie jest niebezpieczne. W przypadku zapalenia przewlekłego, konieczna staje się odpowiednia antybiotyko terapia, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie nerki. Typowe objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to:

  • ból pleców w okolicy nerek,
  • dyskomfort podczas oddawania moczu: pieczenie, ból, swędzenie,
  • bóle głowy,
  • zmniejszenie masy ciała.

Jeśli odczuwasz podobne objawy, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Odpowiednie leczenie to klucz do rozwiązania problemu. Nieleczone schorzenie może mieć negatywne skutki w postaci nadciśnienia, niewydolności nerek, powstania ropni czy osocznicy. Aby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto zaufać specjalistom i nie zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Zapobieganie odmiedniczkowemu zapaleniu nerek

Schorzeniom takim jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, można próbować zapobiegać. Oto kilka sposobów, aby uniknąć schorzenia:

  1. Dbanie o higienę – warto poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i uwagi. Bakterie mogą przenosić się z odbytu w kierunku cewki moczowej , zadbaj więc o czystość tych okolic.
  2. Spożywanie produktów bogatych w żurawinę.
  3. Odpowiednie nawodnienie organizmu.

Podsumowanie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może pojawić się w wyniku nieleczonej infekcji, często również przyczynia się do tego zapalenie pęcherza moczowego. Typowe objawy to ból w okolicach nerek, bóle głowy, dyskomfort podczas oddawania moczy oraz zmniejszenie masy ciała. Jeśli odczuwasz podobne objawy, zgłoś się do specjalisty. Lekarz dzięki badaniom oraz rozmowie z pacjentem, może opracować najlepszy plan leczenia, który warto stosować. Nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek może być przyczyną nadciśnienia, osocznicy, ropni czy niewydolności nerek. Warto więc nie zwlekać z wizytą u lekarza. Warto także stosować odpowiednie działania profilaktyczne. Ważna jest higiena, spożywanie produktów z żurawiną oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Dieta i zdrowie
Dieta dla sportowca – klucz do osiągnięcia najlepszych wyników

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla Twojego zdrowia i osiągania celów treningowych. Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne makro i mikroskładniki, zapewni Ci energię, wspomoże regenerację i budowę mięśni. Węglowodany powinny stanowić podstawę Twojej diety, dostarczając szybko przyswajalnej energii przed treningiem oraz pomagając w odbudowie glikogenu po …

silver fork and bread knife
Dieta i zdrowie
Dieta Keto Jadłospis: Przewodnik po Ketogenicznym Stylu Życia

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jej główną zaletą jest skuteczność w redukcji masy ciała oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia. Opiera się na niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczów, co prowadzi do stanu ketozy – procesu, w którym organizm spala tłuszcz …

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …