Odmiedniczkowe zapalenie nerek – sprawdź, jak je rozpoznać

Dieta i zdrowie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, może nastąpić na skutek nieleczonej infekcji albo zapalenia pęcherza moczowego. Może wystąpić w formie przewlekłej albo ostrej. Co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – kilka ważnych informacji

Bakterie, które dostają się do nerek przez układ moczowy, powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może wystąpić w dwóch stadiach rozwoju. Pierwsze z nich to ostre, które dzięki szybkiej interwencji lekarskiej nie jest niebezpieczne. W przypadku zapalenia przewlekłego, konieczna staje się odpowiednia antybiotyko terapia, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie nerki. Typowe objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to:

  • ból pleców w okolicy nerek,
  • dyskomfort podczas oddawania moczu: pieczenie, ból, swędzenie,
  • bóle głowy,
  • zmniejszenie masy ciała.

Jeśli odczuwasz podobne objawy, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Odpowiednie leczenie to klucz do rozwiązania problemu. Nieleczone schorzenie może mieć negatywne skutki w postaci nadciśnienia, niewydolności nerek, powstania ropni czy osocznicy. Aby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto zaufać specjalistom i nie zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Zapobieganie odmiedniczkowemu zapaleniu nerek

Schorzeniom takim jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, można próbować zapobiegać. Oto kilka sposobów, aby uniknąć schorzenia:

  1. Dbanie o higienę – warto poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i uwagi. Bakterie mogą przenosić się z odbytu w kierunku cewki moczowej, zadbaj więc o czystość tych okolic.
  2. Spożywanie produktów bogatych w żurawinę.
  3. Odpowiednie nawodnienie organizmu.

Podsumowanie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może pojawić się w wyniku nieleczonej infekcji, często również przyczynia się do tego zapalenie pęcherza moczowego. Typowe objawy to ból w okolicach nerek, bóle głowy, dyskomfort podczas oddawania moczy oraz zmniejszenie masy ciała. Jeśli odczuwasz podobne objawy, zgłoś się do specjalisty. Lekarz dzięki badaniom oraz rozmowie z pacjentem, może opracować najlepszy plan leczenia, który warto stosować. Nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek może być przyczyną nadciśnienia, osocznicy, ropni czy niewydolności nerek. Warto więc nie zwlekać z wizytą u lekarza. Warto także stosować odpowiednie działania profilaktyczne. Ważna jest higiena, spożywanie produktów z żurawiną oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Dieta i zdrowie
Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to: wzdęcia, gazy, odbijanie, lekkie mdłości, nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania, biegunka, wymioty. Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co …

Dieta i zdrowie
Wrzody w jamie ustnej: kiedy zacząć leczyć?

Zdrowie jest najważniejsze, oznacza to, że należy nie tylko dbać o profilaktykę, ale przede wszystkim reagować w momencie, w którym pojawią się jakieś zmiany. Wiadomo, że bardzo często zagonieni codziennymi obowiązkami zapominamy o tym, że jednak w momencie, w którym zaniedbamy nawet coś drobnego, to będzie mogło przyczynić się do …

Dieta i zdrowie
Fibromialgia – leczenie szyte na miarę

Fibromialgia charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym oraz występowaniem punktów tkliwych na ciele. Wśród zgłaszanych objawów pacjenci wspominają o szeregu innych dolegliwości. Na pierwszy plan wysuwa się zmęczenie, lęk, zaburzenia snu oraz nastroju. Występowanie wszystkich tych symptomów ogranicza jakość życia co przekłada się również na pogorszenie funkcjonowania w życiu zawodowym jak …