Odmiedniczkowe zapalenie nerek – sprawdź, jak je rozpoznać

Dieta i zdrowie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, może nastąpić na skutek nieleczonej infekcji albo zapalenia pęcherza moczowego. Może wystąpić w formie przewlekłej albo ostrej. Co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – kilka ważnych informacji

Bakterie, które dostają się do nerek przez układ moczowy, powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może wystąpić w dwóch stadiach rozwoju. Pierwsze z nich to ostre, które dzięki szybkiej interwencji lekarskiej nie jest niebezpieczne. W przypadku zapalenia przewlekłego, konieczna staje się odpowiednia antybiotyko terapia, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie nerki. Typowe objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to:

  • ból pleców w okolicy nerek,
  • dyskomfort podczas oddawania moczu: pieczenie, ból, swędzenie,
  • bóle głowy,
  • zmniejszenie masy ciała.

Jeśli odczuwasz podobne objawy, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Odpowiednie leczenie to klucz do rozwiązania problemu. Nieleczone schorzenie może mieć negatywne skutki w postaci nadciśnienia, niewydolności nerek, powstania ropni czy osocznicy. Aby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto zaufać specjalistom i nie zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Zapobieganie odmiedniczkowemu zapaleniu nerek

Schorzeniom takim jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, można próbować zapobiegać. Oto kilka sposobów, aby uniknąć schorzenia:

  1. Dbanie o higienę – warto poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i uwagi. Bakterie mogą przenosić się z odbytu w kierunku cewki moczowej , zadbaj więc o czystość tych okolic.
  2. Spożywanie produktów bogatych w żurawinę.
  3. Odpowiednie nawodnienie organizmu.

Podsumowanie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może pojawić się w wyniku nieleczonej infekcji, często również przyczynia się do tego zapalenie pęcherza moczowego. Typowe objawy to ból w okolicach nerek, bóle głowy, dyskomfort podczas oddawania moczy oraz zmniejszenie masy ciała. Jeśli odczuwasz podobne objawy, zgłoś się do specjalisty. Lekarz dzięki badaniom oraz rozmowie z pacjentem, może opracować najlepszy plan leczenia, który warto stosować. Nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek może być przyczyną nadciśnienia, osocznicy, ropni czy niewydolności nerek. Warto więc nie zwlekać z wizytą u lekarza. Warto także stosować odpowiednie działania profilaktyczne. Ważna jest higiena, spożywanie produktów z żurawiną oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …