Odmiedniczkowe zapalenie nerek – sprawdź, jak je rozpoznać
- By : DlaNiepokonanych.pl
- Category : Dieta i zdrowie
- Tags: leczenie, lekarz, terapia
Odmiedniczkowe zapalenie nerek, może nastąpić na skutek nieleczonej infekcji albo zapalenia pęcherza moczowego. Może wystąpić w formie przewlekłej albo ostrej. Co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek – kilka ważnych informacji
Bakterie, które dostają się do nerek przez układ moczowy, powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może wystąpić w dwóch stadiach rozwoju. Pierwsze z nich to ostre, które dzięki szybkiej interwencji lekarskiej nie jest niebezpieczne. W przypadku zapalenia przewlekłego, konieczna staje się odpowiednia antybiotyko terapia, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie nerki. Typowe objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to:
- ból pleców w okolicy nerek,
- dyskomfort podczas oddawania moczu: pieczenie, ból, swędzenie,
- bóle głowy,
- zmniejszenie masy ciała.
Jeśli odczuwasz podobne objawy, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Odpowiednie leczenie to klucz do rozwiązania problemu. Nieleczone schorzenie może mieć negatywne skutki w postaci nadciśnienia, niewydolności nerek, powstania ropni czy osocznicy. Aby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto zaufać specjalistom i nie zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
Zapobieganie odmiedniczkowemu zapaleniu nerek
Schorzeniom takim jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, można próbować zapobiegać. Oto kilka sposobów, aby uniknąć schorzenia:
- Dbanie o higienę – warto poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i uwagi. Bakterie mogą przenosić się z odbytu w kierunku cewki moczowej , zadbaj więc o czystość tych okolic.
- Spożywanie produktów bogatych w żurawinę.
- Odpowiednie nawodnienie organizmu.
Podsumowanie
Odmiedniczkowe zapalenie nerek może pojawić się w wyniku nieleczonej infekcji, często również przyczynia się do tego zapalenie pęcherza moczowego. Typowe objawy to ból w okolicach nerek, bóle głowy, dyskomfort podczas oddawania moczy oraz zmniejszenie masy ciała. Jeśli odczuwasz podobne objawy, zgłoś się do specjalisty. Lekarz dzięki badaniom oraz rozmowie z pacjentem, może opracować najlepszy plan leczenia, który warto stosować. Nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek może być przyczyną nadciśnienia, osocznicy, ropni czy niewydolności nerek. Warto więc nie zwlekać z wizytą u lekarza. Warto także stosować odpowiednie działania profilaktyczne. Ważna jest higiena, spożywanie produktów z żurawiną oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.