Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Dieta i zdrowie

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje

Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to:

 • wzdęcia,
 • gazy,
 • odbijanie,
 • lekkie mdłości,
 • nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania,
 • biegunka,
 • wymioty.

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych? Kilka porad na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie tego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zdrowie i profilaktyka. Zapobiegaj, aby uniknąć nieprzyjemności

Powodów pojawiania się problemów żółądkowo-jelitowych może być wiele. Często zdarzają się one podczas wyjazdów za granicę. Aby ich uniknąć, pamiętaj o ważnych kwestiach:

 • Dbaj o higienę rąk – staraj się myć je dokładnie i jak najczęściej. Rób to nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed i po spożyciu posiłku. Higiena jest bardzo ważna, pamiętaj o niej.
 • Myj owoce i warzywa – w tym celu najlepiej jest użyć przegotowanej wody. Pamiętaj jednak o tym, aby poczekać na jej ostudzenie.
 • Wybierz wodę butelkowaną – w podróż warto zabrać ze sobą chociaż kilka butelek. Znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia problemów żółądkowo-jelitowych.
 • Nie spożywaj surowego mięsa,
 • Zadbaj o probiotyki – warto stosować tego rodzaju działania prewencyjne.

Jeśli mimo zastosowania powyższych środków, dolegliwości żołądkowo-jelitowe Cię nie ominą, pamiętaj o odpowiednim postępowaniu. Ważne jest to, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Nie obciążaj także układu pokarmowego. Spożywaj produkty, które nie spowodują pogorszenia sytuacji.

Podsumowanie

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą zdarzyć się każdemu. Bardzo często mamy z nimi do czynienia podczas wyjazdów. Warto im zapobiegać, aby nie musieć stosować uciążliwego leczenia. Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk, spożywaj wodę butelkowaną i unikaj jedzenia surowego mięsa. Owoce i warzywa myj, najlepiej w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Warto także spożywać probiotyki w celach prewencyjnych. Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe dopadną Cię, działaj odpowiednio. Szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu oraz odciążenie układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również środki, które łagodzą dolegliwości i pomagają wrócić do dobrej formy. Przed planowanym wyjazdem odwiedź więc aptekę i kup odpowiednie środki. Dzięki nim dyskomfort zostanie znacznie ograniczone, a samopoczucie z pewnością będzie dużo lepsze

Dieta i zdrowie
Dieta dla sportowca – klucz do osiągnięcia najlepszych wyników

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla Twojego zdrowia i osiągania celów treningowych. Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne makro i mikroskładniki, zapewni Ci energię, wspomoże regenerację i budowę mięśni. Węglowodany powinny stanowić podstawę Twojej diety, dostarczając szybko przyswajalnej energii przed treningiem oraz pomagając w odbudowie glikogenu po …

silver fork and bread knife
Dieta i zdrowie
Dieta Keto Jadłospis: Przewodnik po Ketogenicznym Stylu Życia

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jej główną zaletą jest skuteczność w redukcji masy ciała oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia. Opiera się na niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczów, co prowadzi do stanu ketozy – procesu, w którym organizm spala tłuszcz …

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …