Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Dieta i zdrowie

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje

Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to:

 • wzdęcia,
 • gazy,
 • odbijanie,
 • lekkie mdłości,
 • nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania,
 • biegunka,
 • wymioty.

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych? Kilka porad na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie tego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zdrowie i profilaktyka. Zapobiegaj, aby uniknąć nieprzyjemności

Powodów pojawiania się problemów żółądkowo-jelitowych może być wiele. Często zdarzają się one podczas wyjazdów za granicę. Aby ich uniknąć, pamiętaj o ważnych kwestiach:

 • Dbaj o higienę rąk – staraj się myć je dokładnie i jak najczęściej. Rób to nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed i po spożyciu posiłku. Higiena jest bardzo ważna, pamiętaj o niej.
 • Myj owoce i warzywa – w tym celu najlepiej jest użyć przegotowanej wody. Pamiętaj jednak o tym, aby poczekać na jej ostudzenie.
 • Wybierz wodę butelkowaną – w podróż warto zabrać ze sobą chociaż kilka butelek. Znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia problemów żółądkowo-jelitowych.
 • Nie spożywaj surowego mięsa,
 • Zadbaj o probiotyki – warto stosować tego rodzaju działania prewencyjne.

Jeśli mimo zastosowania powyższych środków, dolegliwości żołądkowo-jelitowe Cię nie ominą, pamiętaj o odpowiednim postępowaniu. Ważne jest to, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Nie obciążaj także układu pokarmowego. Spożywaj produkty, które nie spowodują pogorszenia sytuacji.

Podsumowanie

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą zdarzyć się każdemu. Bardzo często mamy z nimi do czynienia podczas wyjazdów. Warto im zapobiegać, aby nie musieć stosować uciążliwego leczenia. Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk, spożywaj wodę butelkowaną i unikaj jedzenia surowego mięsa. Owoce i warzywa myj, najlepiej w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Warto także spożywać probiotyki w celach prewencyjnych. Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe dopadną Cię, działaj odpowiednio. Szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu oraz odciążenie układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również środki, które łagodzą dolegliwości i pomagają wrócić do dobrej formy. Przed planowanym wyjazdem odwiedź więc aptekę i kup odpowiednie środki. Dzięki nim dyskomfort zostanie znacznie ograniczone, a samopoczucie z pewnością będzie dużo lepsze

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …