Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Dieta i zdrowie

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje

Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to:

 • wzdęcia,
 • gazy,
 • odbijanie,
 • lekkie mdłości,
 • nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania,
 • biegunka,
 • wymioty.

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych? Kilka porad na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie tego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zdrowie i profilaktyka. Zapobiegaj, aby uniknąć nieprzyjemności

Powodów pojawiania się problemów żółądkowo-jelitowych może być wiele. Często zdarzają się one podczas wyjazdów za granicę. Aby ich uniknąć, pamiętaj o ważnych kwestiach:

 • Dbaj o higienę rąk – staraj się myć je dokładnie i jak najczęściej. Rób to nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed i po spożyciu posiłku. Higiena jest bardzo ważna, pamiętaj o niej.
 • Myj owoce i warzywa – w tym celu najlepiej jest użyć przegotowanej wody. Pamiętaj jednak o tym, aby poczekać na jej ostudzenie.
 • Wybierz wodę butelkowaną – w podróż warto zabrać ze sobą chociaż kilka butelek. Znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia problemów żółądkowo-jelitowych.
 • Nie spożywaj surowego mięsa,
 • Zadbaj o probiotyki – warto stosować tego rodzaju działania prewencyjne.

Jeśli mimo zastosowania powyższych środków, dolegliwości żołądkowo-jelitowe Cię nie ominą, pamiętaj o odpowiednim postępowaniu. Ważne jest to, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Nie obciążaj także układu pokarmowego. Spożywaj produkty, które nie spowodują pogorszenia sytuacji.

Podsumowanie

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą zdarzyć się każdemu. Bardzo często mamy z nimi do czynienia podczas wyjazdów. Warto im zapobiegać, aby nie musieć stosować uciążliwego leczenia. Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk, spożywaj wodę butelkowaną i unikaj jedzenia surowego mięsa. Owoce i warzywa myj, najlepiej w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Warto także spożywać probiotyki w celach prewencyjnych. Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe dopadną Cię, działaj odpowiednio. Szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu oraz odciążenie układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również środki, które łagodzą dolegliwości i pomagają wrócić do dobrej formy. Przed planowanym wyjazdem odwiedź więc aptekę i kup odpowiednie środki. Dzięki nim dyskomfort zostanie znacznie ograniczone, a samopoczucie z pewnością będzie dużo lepsze

Dieta i zdrowie
Jakie nasiona można kiełkować?

Hodowla kiełków nasion w domu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do swojej diety więcej świeżych warzyw, a te z organicznych upraw są zbyt drogie lub niedostępne w najbliższej okolicy. Hodowla własnych kiełków to dostęp do żywności bez pestycydów, nawozów sztucznych, która jest smaczna i aromatyczna. Czym są kiełki? Kiełki …

Dieta i zdrowie
Jaka może być cena maczużnika tybetańskiego?

Maczużnik tybetański to grzyb o unikatowych właściwościach prozdrowotnych. Występuje on tylko i wyłącznie na terenie Nepalu i Tybetu na wysokości pomiędzy 3000, a 5000 metrów nad poziomem morza. Dzięki jego właściwościom możemy zwiększyć wytrzymałość mięśniową i wydolność organizmu. Dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne tkanki mięśniowej i nerwowej oraz obniża poziom złego …

Dieta i zdrowie
Objawy egzemy u dzieci i dorosłych

Czym jest egzema i jakie są jej objawy? Kiedy ludzie mówią o egzemie, zwykle mają na myśli atopowe zapalenie skóry , jego najczęstszą postać, jednak egzema jest grupą chorób, a wszystkie powodują zaczerwienienie, swędzenie i często popękaną skórę, ale są też inne objawy dla każdego typu. Jakie są objawy egzemy? …