Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Dieta i zdrowie

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje

Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to:

 • wzdęcia,
 • gazy,
 • odbijanie,
 • lekkie mdłości,
 • nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania,
 • biegunka,
 • wymioty.

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych? Kilka porad na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie tego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zdrowie i profilaktyka. Zapobiegaj, aby uniknąć nieprzyjemności

Powodów pojawiania się problemów żółądkowo-jelitowych może być wiele. Często zdarzają się one podczas wyjazdów za granicę. Aby ich uniknąć, pamiętaj o ważnych kwestiach:

 • Dbaj o higienę rąk – staraj się myć je dokładnie i jak najczęściej. Rób to nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed i po spożyciu posiłku. Higiena jest bardzo ważna, pamiętaj o niej.
 • Myj owoce i warzywa – w tym celu najlepiej jest użyć przegotowanej wody. Pamiętaj jednak o tym, aby poczekać na jej ostudzenie.
 • Wybierz wodę butelkowaną – w podróż warto zabrać ze sobą chociaż kilka butelek. Znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia problemów żółądkowo-jelitowych.
 • Nie spożywaj surowego mięsa,
 • Zadbaj o probiotyki – warto stosować tego rodzaju działania prewencyjne.

Jeśli mimo zastosowania powyższych środków, dolegliwości żołądkowo-jelitowe Cię nie ominą, pamiętaj o odpowiednim postępowaniu. Ważne jest to, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Nie obciążaj także układu pokarmowego. Spożywaj produkty, które nie spowodują pogorszenia sytuacji.

Podsumowanie

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą zdarzyć się każdemu. Bardzo często mamy z nimi do czynienia podczas wyjazdów. Warto im zapobiegać, aby nie musieć stosować uciążliwego leczenia. Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk, spożywaj wodę butelkowaną i unikaj jedzenia surowego mięsa. Owoce i warzywa myj, najlepiej w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Warto także spożywać probiotyki w celach prewencyjnych. Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe dopadną Cię, działaj odpowiednio. Szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu oraz odciążenie układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również środki, które łagodzą dolegliwości i pomagają wrócić do dobrej formy. Przed planowanym wyjazdem odwiedź więc aptekę i kup odpowiednie środki. Dzięki nim dyskomfort zostanie znacznie ograniczone, a samopoczucie z pewnością będzie dużo lepsze

Dieta i zdrowie
Wrzody w jamie ustnej: kiedy zacząć leczyć?

Zdrowie jest najważniejsze, oznacza to, że należy nie tylko dbać o profilaktykę, ale przede wszystkim reagować w momencie, w którym pojawią się jakieś zmiany. Wiadomo, że bardzo często zagonieni codziennymi obowiązkami zapominamy o tym, że jednak w momencie, w którym zaniedbamy nawet coś drobnego, to będzie mogło przyczynić się do …

Dieta i zdrowie
Fibromialgia – leczenie szyte na miarę

Fibromialgia charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym oraz występowaniem punktów tkliwych na ciele. Wśród zgłaszanych objawów pacjenci wspominają o szeregu innych dolegliwości. Na pierwszy plan wysuwa się zmęczenie, lęk, zaburzenia snu oraz nastroju. Występowanie wszystkich tych symptomów ogranicza jakość życia co przekłada się również na pogorszenie funkcjonowania w życiu zawodowym jak …

Dieta i zdrowie
Odmiedniczkowe zapalenie nerek – sprawdź, jak je rozpoznać

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, może nastąpić na skutek nieleczonej infekcji albo zapalenia pęcherza moczowego. Może wystąpić w formie przewlekłej albo ostrej. Co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury. Odmiedniczkowe zapalenie nerek – kilka ważnych informacji Bakterie, które dostają się …