Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Dieta i zdrowie

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje

Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to:

 • wzdęcia,
 • gazy,
 • odbijanie,
 • lekkie mdłości,
 • nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania,
 • biegunka,
 • wymioty.

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zrobić, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych? Kilka porad na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie tego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zapobiegaj, aby uniknąć nieprzyjemności

Powodów pojawiania się problemów żółądkowo-jelitowych może być wiele. Często zdarzają się one podczas wyjazdów za granicę. Aby ich uniknąć, pamiętaj o ważnych kwestiach:

 • Dbaj o higienę rąk – staraj się myć je dokładnie i jak najczęściej. Rób to nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed i po spożyciu posiłku. Higiena jest bardzo ważna, pamiętaj o niej.
 • Myj owoce i warzywa – w tym celu najlepiej jest użyć przegotowanej wody. Pamiętaj jednak o tym, aby poczekać na jej ostudzenie.
 • Wybierz wodę butelkowaną – w podróż warto zabrać ze sobą chociaż kilka butelek. Znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia problemów żółądkowo-jelitowych.
 • Nie spożywaj surowego mięsa,
 • Zadbaj o probiotyki – warto stosować tego rodzaju działania prewencyjne.

Jeśli mimo zastosowania powyższych środków, dolegliwości żołądkowo-jelitowe Cię nie ominą, pamiętaj o odpowiednim postępowaniu. Ważne jest to, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Nie obciążaj także układu pokarmowego. Spożywaj produkty, które nie spowodują pogorszenia sytuacji.

Podsumowanie

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą zdarzyć się każdemu. Bardzo często mamy z nimi do czynienia podczas wyjazdów. Warto im zapobiegać, aby nie musieć stosować uciążliwego leczenia. Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk, spożywaj wodę butelkowaną i unikaj jedzenia surowego mięsa. Owoce i warzywa myj, najlepiej w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Warto także spożywać probiotyki w celach prewencyjnych. Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe dopadną Cię, działaj odpowiednio. Szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu oraz odciążenie układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również środki, które łagodzą dolegliwości i pomagają wrócić do dobrej formy. Przed planowanym wyjazdem odwiedź więc aptekę i kup odpowiednie środki. Dzięki nim dyskomfort zostanie znacznie ograniczone, a samopoczucie z pewnością będzie dużo lepsze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta i zdrowie
Czym są pęcherze na skórze?

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia, choroby zakaźne, alergia). PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU. Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry …

Dieta i zdrowie
Sposoby na bolące ucho.

Zapalenie ucha jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia. Zarazki dostają się do ucha środkowego i powodują zapalenie z gromadzeniem się wysięku. W wyniku podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym może dojść do przerwania błony bębenkowej i wycieku ropnego płynu, ból słabnie i gorączka opada. Ryzyko zachorowania jest większe u dzieci …

Dieta i zdrowie
Jak ustrzec się przed salmonellą?

Salmonelloza, czyli zatrucie pokarmowe wywoływane przez bakterie zwane salmonella nie dotyczy, wbrew obiegowym opiniom, osób, które są na co dzień kompletnie na bakier z podstawowymi zasadami higieny. Zarazić może się każdy. Jak można zarazić się salmonellozą? Może wydawać się to dziwne, ale salmonelloza jest dość powszechna- jest chorobą zarówno ludzi, …