Karetka, karetce nierówna – jak w Polsce funkcjonuje transport medyczny?

Dieta i zdrowie

Pewnie nie raz widziałeś karetkę na sygnale, która jechała do szpitala lub chorego. Zastanawiałeś się wtedy jak to działa? Jak wygląda kwestia transportu medycznego w Polsce? Czy wiedziałeś, że istnieje coś takiego jak transport sanitarny i różni się od transportu medycznego?

Transport medyczny, a sanitarny

Przewóz poszkodowanego do szpitala to najważniejszy element transportu medycznego. No ale właśnie – jest to jedynie element.
Tak naprawdę kwestia dobrej logistyki i komunikacji medycznej szpitali oraz uregulowań prawnych.
Jak w takim razie wygląda kwestia transportu medycznego i sanitarnego?
Transport medyczny to wszystkie usługi ratownictwa medycznego, działające aktualnie jako Państwowe Ratownictwo Medyczne, w skrócie PRM. Usługi transportu realizowane są przez PRM w następujących przypadkach :
– gdy osoby poszkodowane w wypadku są w stanie zagrożenia życia,
– gdy pacjentem jest osoba w ciężkim stanie chorobowym.
Ponadto od 2019 roku transportem medycznym zajmuje się w pełni Państwowe Ratownictwo Medyczne. Do kwietnia 2019 taką funkcję mogły spełniać podmioty prywatne, ale w obecnej sytuacji jest to już nielegalne. Przewóz ciężko chorych pacjentów i poszkodowanych w wypadkach nie jest już obiektem rynku.
Inaczej wygląda sytuacja z transportem sanitarnym . Najprościej tłumacząc wykorzystywany jest we wszystkich tych sytuacjach , kiedy nie ma przewozu medycznego opisanego wyżej. Są to więc sytuacje takie jak :
– przewóz chorych między placówkami szpitalnymi,
– przewóz pacjentów w celu badań – np. do bardziej specjalistycznej placówki,
– przewóz pacjenta do domu opieki,
– świadczenie usług przewozowych osobom chorym, których życie nie jest zagrożone, ale nie mogą swobodnie się poruszać.
Przemieszczanie sanitarne to nie tylko przewóz pacjentów. Usługi te obejmują również przewożenie materiałów biologicznych – na przykład krew lub organy – oraz materiałów, niezbędnych do ratowania zdrowia i życia – czyli leki, opatrunki.

Różnica w karetkach

Oprócz zadań, jakimi zajmują się medyczny, a sanitarny przewóz różnica występuje również w karetkach. Mówiąc najprościej – do medycznego potrzebne są karetki innego typu. Są one wtedy lepiej wyposażone i mają większe możliwości. Dzięki temu są w stanie ustabilizować pacjenta z poważnego wypadku lub choćby bezpiecznie przewieźć go do odpowiedniej placówki.
Jeśli mamy do czynienia z karetką do przewozu sanitarnego to jest ona słabiej wyposażona. Wynika to z prostej przyczyny – nie jest ona przeznaczona do tak poważnych przypadków. Dlatego nie ma potrzeby by był w niej sprzęt, który nie zostanie wykorzystany w przypadku przewozu stabilnych pacjentów lub materiałów do szpitali.

Prywatny przewóz sanitarny

Jak już zostało wspomniane od kwietnia 2019 roku, medyczny przewóz jest kwestią jedynie państwową. Nie mogą w tym uczestniczyć podmioty prywatne. Jednak nadal możliwy jest przewóz sanitarny prywatny.
Obecne są dwie jego formy. Szpital może podpisać umowę z prywatną firmą świadczącą przewóz sanitarny, gdy nie jest w stanie go zapewnić. Wtedy to prywatna firma zajmuje się przewozem stabilnych pacjentów, czy leków do placówki.
Druga forma jest skierowana do pacjentów. Jeśli osoba chora nie może zostać przetransportowana do szpitala karetką PRM, można zamówić prywaty transport sanitarny.

 

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …