Zdrowie a nasz sen – jaki mają na siebie wpływ?

Dieta i zdrowie

Wyobrażasz sobie iść do pracy lub szkoły po nieprzespanej nocy? Nie jest to za łatwe. Nie możesz się skoncentrować, szare komórki nie pracują jak trzeba, oczy kleją się i zamykają. Ogólnie rzecz biorąc zamiast pracować na pełnych obrotach prędzej zaśniesz z książką lub teczkami pod głową.
Taki obraz idealnie obrazuje to, jak sen jest dla nas ważny jeśli chodzi o naszą produktywność.
Jednak co ze zdrowiem? Jak wyspanie się wpływa na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne?

Rola snu

Sen można nazwać pit stopem dla każdego z nas. Podczas snu nasz organizm niczym mechanicy w boksie zajmują się regeneracją. Zdrowy, mocy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia i zdrowie.
Podczas tych kilku godzin zachodzi wiele procesów mających na celu przygotowanie nas na kolejny dzień.
Po pierwsze to podczas snu nasz organizm skupiony jest na rośnięciu i rozwoju.
Po drugie wpływa to znacząco na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Nie odczuwamy zmęczenia, jesteśmy bardziej odporni na stres i ogólnie mamy lepszy nastrój.
Po trzecie znacząco poprawia urodę – odpowiednia ilość snu poprawia wygląd naszej skóry.
Po czwarte podczas spania nasz organizm zajmuje się gospodarką hormonami. Wtedy to najwięcej zbiera informacji o tym jakie hormony należy wydzielać i w jakich ilości.
Po piąte, jak udowodnili badacze z Uniwersytetu Stanford ilość i jakość snu wpływa na budowanie formy przez sportowców. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza że w tym czasie nasz organizm regeneruje się szybciej i sprawniej.
Dlatego też podczas chorowania mówi się o tym, by więcej spać. Dzięki temu nasz organizm odpoczywa w miarę możliwości i może lepiej walczyć z infekcją.
Po szóste nie da się nie wspomnieć o znaczeniu snów. Sny to bowiem oznaka, że nasz mózg przetwarza informacje jakich mu dostarczamy.
Można więc powiedzieć, że sen warunkuje harmonijną i odpowiednią pracę całego naszego organizmu.

Ile powinniśmy spać, by wyszło nam na zdrowie?

Wiele się mówi o tym, że najzdrowiej powinno się spać 8 godzin dziennie. Nie jest to jednak do końca prawda.
Fakty są takie, że zapotrzebowanie na spanie jest zależne od wieku, indywidualnych predyspozycji, stanu zdrowia a także dobowego rytmu.
Tak więc noworodki przesypiają większość doby, budząc się jedynie na karmienie. Mniejsze dzieci potrafią spać nawet 14 godzin na dobę i nie ma w tym nic dziwnego – również potrzebują dużo snu i 10-14 godzin dziennie jest dla nich zdrową porcją snu.
Młodzież śpi już mniej, jednak teoretycznie powinna zasypiać przed 22. Dzięki temu lepiej działa gospodarka hormonalna i dobowy rytm dnia nie będzie zburzony przez burzę hormonów. Jest to zwłaszcza istotne przy hormonie wzrostu, który odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Zaburzenia mogą w jego przypadku prowadzić do zaburzeń, nierównego przyrostu mięśni lub gwałtownego wzrostu w krótkim czasie – to zaś przyprawi nastolatka o ból kości.
W przypadku dorosłych powinno się spać od 7 do 9 godzin. Po dobrej dawce snu powinniśmy budzić się odprężeni, z uczuciem lekkości i chęci do działania. Jeśli tego nie odczuwamy lepiej zadbać o odpowiednią ilość snu.
W pewnym wieku ilość snu potrzebna nam może się zwiększać. Seniorzy powinni spać więcej, gdyż to zapewni im lepszą regenerację organizmu. Dlatego też w ich grupie wiekowej problemy z bezsennością są poważnym problemem.

 

Dieta i zdrowie
Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to: wzdęcia, gazy, odbijanie, lekkie mdłości, nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania, biegunka, wymioty. Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co …

Dieta i zdrowie
Wrzody w jamie ustnej: kiedy zacząć leczyć?

Zdrowie jest najważniejsze, oznacza to, że należy nie tylko dbać o profilaktykę, ale przede wszystkim reagować w momencie, w którym pojawią się jakieś zmiany. Wiadomo, że bardzo często zagonieni codziennymi obowiązkami zapominamy o tym, że jednak w momencie, w którym zaniedbamy nawet coś drobnego, to będzie mogło przyczynić się do …

Dieta i zdrowie
Fibromialgia – leczenie szyte na miarę

Fibromialgia charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym oraz występowaniem punktów tkliwych na ciele. Wśród zgłaszanych objawów pacjenci wspominają o szeregu innych dolegliwości. Na pierwszy plan wysuwa się zmęczenie, lęk, zaburzenia snu oraz nastroju. Występowanie wszystkich tych symptomów ogranicza jakość życia co przekłada się również na pogorszenie funkcjonowania w życiu zawodowym jak …