Zdrowie a nasz sen – jaki mają na siebie wpływ?
- By : DlaNiepokonanych.pl
- Category : Dieta i zdrowie
- Tags: sen, zdrowie
Wyobrażasz sobie iść do pracy lub szkoły po nieprzespanej nocy? Nie jest to za łatwe. Nie możesz się skoncentrować, szare komórki nie pracują jak trzeba, oczy kleją się i zamykają. Ogólnie rzecz biorąc zamiast pracować na pełnych obrotach prędzej zaśniesz z książką lub teczkami pod głową.
Taki obraz idealnie obrazuje to, jak sen jest dla nas ważny jeśli chodzi o naszą produktywność.
Jednak co ze zdrowiem? Jak wyspanie się wpływa na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne?
Rola snu
Sen można nazwać pit stopem dla każdego z nas. Podczas snu nasz organizm niczym mechanicy w boksie zajmują się regeneracją. Zdrowy, mocy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia i zdrowie.
Podczas tych kilku godzin zachodzi wiele procesów mających na celu przygotowanie nas na kolejny dzień.
Po pierwsze to podczas snu nasz organizm skupiony jest na rośnięciu i rozwoju.
Po drugie wpływa to znacząco na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Nie odczuwamy zmęczenia, jesteśmy bardziej odporni na stres i ogólnie mamy lepszy nastrój.
Po trzecie znacząco poprawia urodę – odpowiednia ilość snu poprawia wygląd naszej skóry.
Po czwarte podczas spania nasz organizm zajmuje się gospodarką hormonami. Wtedy to najwięcej zbiera informacji o tym jakie hormony należy wydzielać i w jakich ilości.
Po piąte, jak udowodnili badacze z Uniwersytetu Stanford ilość i jakość snu wpływa na budowanie formy przez sportowców. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza że w tym czasie nasz organizm regeneruje się szybciej i sprawniej.
Dlatego też podczas chorowania mówi się o tym, by więcej spać. Dzięki temu nasz organizm odpoczywa w miarę możliwości i może lepiej walczyć z infekcją.
Po szóste nie da się nie wspomnieć o znaczeniu snów. Sny to bowiem oznaka, że nasz mózg przetwarza informacje jakich mu dostarczamy.
Można więc powiedzieć, że sen warunkuje harmonijną i odpowiednią pracę całego naszego organizmu.
Ile powinniśmy spać, by wyszło nam na zdrowie?
Wiele się mówi o tym, że najzdrowiej powinno się spać 8 godzin dziennie. Nie jest to jednak do końca prawda.
Fakty są takie, że zapotrzebowanie na spanie jest zależne od wieku, indywidualnych predyspozycji, stanu zdrowia a także dobowego rytmu.
Tak więc noworodki przesypiają większość doby, budząc się jedynie na karmienie. Mniejsze dzieci potrafią spać nawet 14 godzin na dobę i nie ma w tym nic dziwnego – również potrzebują dużo snu i 10-14 godzin dziennie jest dla nich zdrową porcją snu.
Młodzież śpi już mniej, jednak teoretycznie powinna zasypiać przed 22. Dzięki temu lepiej działa gospodarka hormonalna i dobowy rytm dnia nie będzie zburzony przez burzę hormonów. Jest to zwłaszcza istotne przy hormonie wzrostu, który odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Zaburzenia mogą w jego przypadku prowadzić do zaburzeń, nierównego przyrostu mięśni lub gwałtownego wzrostu w krótkim czasie – to zaś przyprawi nastolatka o ból kości.
W przypadku dorosłych powinno się spać od 7 do 9 godzin. Po dobrej dawce snu powinniśmy budzić się odprężeni, z uczuciem lekkości i chęci do działania. Jeśli tego nie odczuwamy lepiej zadbać o odpowiednią ilość snu.
W pewnym wieku ilość snu potrzebna nam może się zwiększać. Seniorzy powinni spać więcej, gdyż to zapewni im lepszą regenerację organizmu. Dlatego też w ich grupie wiekowej problemy z bezsennością są poważnym problemem.