Zdrowie a nasz sen – jaki mają na siebie wpływ?

Dieta i zdrowie

Wyobrażasz sobie iść do pracy lub szkoły po nieprzespanej nocy? Nie jest to za łatwe. Nie możesz się skoncentrować, szare komórki nie pracują jak trzeba, oczy kleją się i zamykają. Ogólnie rzecz biorąc zamiast pracować na pełnych obrotach prędzej zaśniesz z książką lub teczkami pod głową.
Taki obraz idealnie obrazuje to, jak sen jest dla nas ważny jeśli chodzi o naszą produktywność.
Jednak co ze zdrowiem? Jak wyspanie się wpływa na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne?

Rola snu

Sen można nazwać pit stopem dla każdego z nas. Podczas snu nasz organizm niczym mechanicy w boksie zajmują się regeneracją. Zdrowy, mocy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia i zdrowie.
Podczas tych kilku godzin zachodzi wiele procesów mających na celu przygotowanie nas na kolejny dzień.
Po pierwsze to podczas snu nasz organizm skupiony jest na rośnięciu i rozwoju.
Po drugie wpływa to znacząco na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Nie odczuwamy zmęczenia, jesteśmy bardziej odporni na stres i ogólnie mamy lepszy nastrój.
Po trzecie znacząco poprawia urodę – odpowiednia ilość snu poprawia wygląd naszej skóry.
Po czwarte podczas spania nasz organizm zajmuje się gospodarką hormonami. Wtedy to najwięcej zbiera informacji o tym jakie hormony należy wydzielać i w jakich ilości.
Po piąte, jak udowodnili badacze z Uniwersytetu Stanford ilość i jakość snu wpływa na budowanie formy przez sportowców. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza że w tym czasie nasz organizm regeneruje się szybciej i sprawniej.
Dlatego też podczas chorowania mówi się o tym, by więcej spać. Dzięki temu nasz organizm odpoczywa w miarę możliwości i może lepiej walczyć z infekcją.
Po szóste nie da się nie wspomnieć o znaczeniu snów. Sny to bowiem oznaka, że nasz mózg przetwarza informacje jakich mu dostarczamy.
Można więc powiedzieć, że sen warunkuje harmonijną i odpowiednią pracę całego naszego organizmu.

Ile powinniśmy spać, by wyszło nam na zdrowie?

Wiele się mówi o tym, że najzdrowiej powinno się spać 8 godzin dziennie. Nie jest to jednak do końca prawda.
Fakty są takie, że zapotrzebowanie na spanie jest zależne od wieku, indywidualnych predyspozycji, stanu zdrowia a także dobowego rytmu.
Tak więc noworodki przesypiają większość doby, budząc się jedynie na karmienie. Mniejsze dzieci potrafią spać nawet 14 godzin na dobę i nie ma w tym nic dziwnego – również potrzebują dużo snu i 10-14 godzin dziennie jest dla nich zdrową porcją snu.
Młodzież śpi już mniej, jednak teoretycznie powinna zasypiać przed 22. Dzięki temu lepiej działa gospodarka hormonalna i dobowy rytm dnia nie będzie zburzony przez burzę hormonów. Jest to zwłaszcza istotne przy hormonie wzrostu, który odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Zaburzenia mogą w jego przypadku prowadzić do zaburzeń, nierównego przyrostu mięśni lub gwałtownego wzrostu w krótkim czasie – to zaś przyprawi nastolatka o ból kości.
W przypadku dorosłych powinno się spać od 7 do 9 godzin. Po dobrej dawce snu powinniśmy budzić się odprężeni, z uczuciem lekkości i chęci do działania. Jeśli tego nie odczuwamy lepiej zadbać o odpowiednią ilość snu.
W pewnym wieku ilość snu potrzebna nam może się zwiększać. Seniorzy powinni spać więcej, gdyż to zapewni im lepszą regenerację organizmu. Dlatego też w ich grupie wiekowej problemy z bezsennością są poważnym problemem.

 

Dieta i zdrowie
Jakie nasiona można kiełkować?

Hodowla kiełków nasion w domu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do swojej diety więcej świeżych warzyw, a te z organicznych upraw są zbyt drogie lub niedostępne w najbliższej okolicy. Hodowla własnych kiełków to dostęp do żywności bez pestycydów, nawozów sztucznych, która jest smaczna i aromatyczna. Czym są kiełki? Kiełki …

Dieta i zdrowie
Jaka może być cena maczużnika tybetańskiego?

Maczużnik tybetański to grzyb o unikatowych właściwościach prozdrowotnych. Występuje on tylko i wyłącznie na terenie Nepalu i Tybetu na wysokości pomiędzy 3000, a 5000 metrów nad poziomem morza. Dzięki jego właściwościom możemy zwiększyć wytrzymałość mięśniową i wydolność organizmu. Dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne tkanki mięśniowej i nerwowej oraz obniża poziom złego …

Dieta i zdrowie
Problemy żołądkowojelitowe – jak im zapobiegać?

Problemy żołądkowojelitowe – rodzaje Organizm to skomplikowana konstrukcja, która czasami nie działa prawidłowo. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przytrafić się każdemu i są bardzo nieprzyjemne. Najczęstsze objawy to: wzdęcia, gazy, odbijanie, lekkie mdłości, nieprzyjemne uczucie przelewania oraz bulgotania, biegunka, wymioty. Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co …