Zdrowie a nasz sen – jaki mają na siebie wpływ?

Dieta i zdrowie

Wyobrażasz sobie iść do pracy lub szkoły po nieprzespanej nocy? Nie jest to za łatwe. Nie możesz się skoncentrować, szare komórki nie pracują jak trzeba, oczy kleją się i zamykają. Ogólnie rzecz biorąc zamiast pracować na pełnych obrotach prędzej zaśniesz z książką lub teczkami pod głową.
Taki obraz idealnie obrazuje to, jak sen jest dla nas ważny jeśli chodzi o naszą produktywność.
Jednak co ze zdrowiem? Jak wyspanie się wpływa na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne?

Rola snu

Sen można nazwać pit stopem dla każdego z nas. Podczas snu nasz organizm niczym mechanicy w boksie zajmują się regeneracją. Zdrowy, mocy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia i zdrowie.
Podczas tych kilku godzin zachodzi wiele procesów mających na celu przygotowanie nas na kolejny dzień.
Po pierwsze to podczas snu nasz organizm skupiony jest na rośnięciu i rozwoju.
Po drugie wpływa to znacząco na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Nie odczuwamy zmęczenia, jesteśmy bardziej odporni na stres i ogólnie mamy lepszy nastrój.
Po trzecie znacząco poprawia urodę – odpowiednia ilość snu poprawia wygląd naszej skóry.
Po czwarte podczas spania nasz organizm zajmuje się gospodarką hormonami. Wtedy to najwięcej zbiera informacji o tym jakie hormony należy wydzielać i w jakich ilości.
Po piąte, jak udowodnili badacze z Uniwersytetu Stanford ilość i jakość snu wpływa na budowanie formy przez sportowców. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza że w tym czasie nasz organizm regeneruje się szybciej i sprawniej.
Dlatego też podczas chorowania mówi się o tym, by więcej spać. Dzięki temu nasz organizm odpoczywa w miarę możliwości i może lepiej walczyć z infekcją.
Po szóste nie da się nie wspomnieć o znaczeniu snów. Sny to bowiem oznaka, że nasz mózg przetwarza informacje jakich mu dostarczamy.
Można więc powiedzieć, że sen warunkuje harmonijną i odpowiednią pracę całego naszego organizmu.

Ile powinniśmy spać, by wyszło nam na zdrowie?

Wiele się mówi o tym, że najzdrowiej powinno się spać 8 godzin dziennie. Nie jest to jednak do końca prawda.
Fakty są takie, że zapotrzebowanie na spanie jest zależne od wieku, indywidualnych predyspozycji, stanu zdrowia a także dobowego rytmu.
Tak więc noworodki przesypiają większość doby, budząc się jedynie na karmienie. Mniejsze dzieci potrafią spać nawet 14 godzin na dobę i nie ma w tym nic dziwnego – również potrzebują dużo snu i 10-14 godzin dziennie jest dla nich zdrową porcją snu.
Młodzież śpi już mniej, jednak teoretycznie powinna zasypiać przed 22. Dzięki temu lepiej działa gospodarka hormonalna i dobowy rytm dnia nie będzie zburzony przez burzę hormonów. Jest to zwłaszcza istotne przy hormonie wzrostu, który odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Zaburzenia mogą w jego przypadku prowadzić do zaburzeń, nierównego przyrostu mięśni lub gwałtownego wzrostu w krótkim czasie – to zaś przyprawi nastolatka o ból kości.
W przypadku dorosłych powinno się spać od 7 do 9 godzin. Po dobrej dawce snu powinniśmy budzić się odprężeni, z uczuciem lekkości i chęci do działania. Jeśli tego nie odczuwamy lepiej zadbać o odpowiednią ilość snu.
W pewnym wieku ilość snu potrzebna nam może się zwiększać. Seniorzy powinni spać więcej, gdyż to zapewni im lepszą regenerację organizmu. Dlatego też w ich grupie wiekowej problemy z bezsennością są poważnym problemem.

 

Dieta i zdrowie
Czym są pęcherze na skórze?

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia, choroby zakaźne, alergia). PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU. Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry …

Dieta i zdrowie
Sposoby na bolące ucho.

Zapalenie ucha jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia. Zarazki dostają się do ucha środkowego i powodują zapalenie z gromadzeniem się wysięku. W wyniku podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym może dojść do przerwania błony bębenkowej i wycieku ropnego płynu, ból słabnie i gorączka opada. Ryzyko zachorowania jest większe u dzieci …

Dieta i zdrowie
Jak ustrzec się przed salmonellą?

Salmonelloza, czyli zatrucie pokarmowe wywoływane przez bakterie zwane salmonella nie dotyczy, wbrew obiegowym opiniom, osób, które są na co dzień kompletnie na bakier z podstawowymi zasadami higieny. Zarazić może się każdy. Jak można zarazić się salmonellozą? Może wydawać się to dziwne, ale salmonelloza jest dość powszechna- jest chorobą zarówno ludzi, …