Czym są pęcherze na skórze?

Dieta i zdrowie

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia, choroby zakaźne, alergia).

PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU.

Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry podczas wielokrotnego pocierania. Skóra składa się z 3 nakładających się na siebie warstw:

  • naskórka, który jest stale odnawiany;
  • skóry właściwej;
  • hipodermy, najgłębszej warstwy.

Wielokrotne pocieranie skóry (niewygodne buty, intensywne używanie narzędzi itp.) może ją podrażniać. Naskórek staje się czerwony, a następnie oddziela się od skóry właściwej; tworzy się mała kieszonka, która wypełnia się przezroczystym płynem: jest to pęcherz tarciowy.

Tworzenie się pęcherza po tarciu.

Ta reakcja skóry służy do ochrony zranionej tkanki pod pęcherzem. Pęcherz zapobiega uciskowi na ranę podstawową i kontaktowi z zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Pęcherze tarcia mogą być wielkości główki szpilki, ale mogą mieć średnicę 3 cm lub więcej. Są one bolesne przy ucisku. Pęcherze mogą być czasami wypełnione krwią, gdy małe naczynie skórne zostało uszkodzone, lub ropą (gęstym żółtym lub zielonym płynem), gdy są zakażone.

Zdrowie. Jak powstaje pęcherz?

Górna warstwa skóry, która tworzy pęcherz, jest martwa. Gdy pęcherz zostanie przebity i pozbawiony płynu, wysycha. Głębsza warstwa skóry rozpoczyna wtedy proces gojenia i odnowy. Trwa to około 1 do 2 tygodni.

Gdzie zlokalizowane są pęcherze cierne?

Najczęściej znajdują się one na:

  • stopach, spowodowane źle dopasowanym obuwiem, długotrwałym wysiłkiem (chodzenie, bieganie, itp.);
  • rękach, w wyniku np. długotrwałego używania narzędzia bez noszenia rękawic ochronnych.

Upał i wilgoć (np. nadmierne pocenie się) sprzyjają ich powstawaniu.

INNE MOŻLIWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PĘCHERZY.

Oprócz tarcia, na skórze mogą pojawić się różnej wielkości pęcherze:

  • podczas oparzenia drugiego stopnia: np. oparzenia gorącym płynem, oparzenia słonecznego;
  • odmrożenia (najczęściej palców rąk i nóg) po wystawieniu na działanie zimna;
  • w przypadku alergii kontaktowej (wyprysk kontaktowy) na produkt chemiczny, na przykład (kosmetyk, rozpuszczalnik);
  • w przypadku poważnej alergii na lek;
  • podczas chorób: ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka, liszajec, rzadkie choroby skóry (dermatozy pęcherzowe) itp.
Dieta i zdrowie
Jakie nasiona można kiełkować?

Hodowla kiełków nasion w domu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do swojej diety więcej świeżych warzyw, a te z organicznych upraw są zbyt drogie lub niedostępne w najbliższej okolicy. Hodowla własnych kiełków to dostęp do żywności bez pestycydów, nawozów sztucznych, która jest smaczna i aromatyczna. Czym są kiełki? Kiełki …

Dieta i zdrowie
Jaka może być cena maczużnika tybetańskiego?

Maczużnik tybetański to grzyb o unikatowych właściwościach prozdrowotnych. Występuje on tylko i wyłącznie na terenie Nepalu i Tybetu na wysokości pomiędzy 3000, a 5000 metrów nad poziomem morza. Dzięki jego właściwościom możemy zwiększyć wytrzymałość mięśniową i wydolność organizmu. Dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne tkanki mięśniowej i nerwowej oraz obniża poziom złego …

Sport i ruch
Ćwiczenia z piłka fitness.

Dbanie o własną sylwetkę, odchudzanie, jak również starania dotyczące utrzymania formy dla wielu ludzi są bardzo trudne oraz zniechęcające. Jednak istnieje sposób na ciekawy trening, który będzie zarówno skuteczny, jak i przyjemny. Wystarczy wykorzystać ćwiczenia z piłką fitness. Jakie sprzętu używać? Na co pomagają tego rodzaju ćwiczenia? Jak często wykonywać …