Czym są pęcherze na skórze?

Dieta i zdrowie

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia , choroby zakaźne, alergia).

PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU.

Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry podczas wielokrotnego pocierania. Skóra składa się z 3 nakładających się na siebie warstw:

  • naskórka , który jest stale odnawiany;
  • skóry właściwej;
  • hipodermy, najgłębszej warstwy.

Wielokrotne pocieranie skóry (niewygodne buty, intensywne używanie narzędzi itp.) może ją podrażniać. Naskórek staje się czerwony, a następnie oddziela się od skóry właściwej; tworzy się mała kieszonka, która wypełnia się przezroczystym płynem: jest to pęcherz tarciowy.

Tworzenie się pęcherza po tarciu.

Ta reakcja skóry służy do ochrony zranionej tkanki pod pęcherzem. Pęcherz zapobiega uciskowi na ranę podstawową i kontaktowi z zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Pęcherze tarcia mogą być wielkości główki szpilki, ale mogą mieć średnicę 3 cm lub więcej. Są one bolesne przy ucisku. Pęcherze mogą być czasami wypełnione krwią, gdy małe naczynie skórne zostało uszkodzone, lub ropą (gęstym żółtym lub zielonym płynem), gdy są zakażone.

Zdrowie. Jak powstaje pęcherz?

Górna warstwa skóry, która tworzy pęcherz, jest martwa. Gdy pęcherz zostanie przebity i pozbawiony płynu, wysycha. Głębsza warstwa skóry rozpoczyna wtedy proces gojenia i odnowy. Trwa to około 1 do 2 tygodni.

Gdzie zlokalizowane są pęcherze cierne?

Najczęściej znajdują się one na:

  • stopach, spowodowane źle dopasowanym obuwiem, długotrwałym wysiłkiem (chodzenie, bieganie, itp.);
  • rękach, w wyniku np. długotrwałego używania narzędzia bez noszenia rękawic ochronnych.

Upał i wilgoć (np. nadmierne pocenie się) sprzyjają ich powstawaniu.

INNE MOŻLIWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PĘCHERZY.

Oprócz tarcia, na skórze mogą pojawić się różnej wielkości pęcherze:

  • podczas oparzenia drugiego stopnia: np. oparzenia gorącym płynem, oparzenia słonecznego;
  • odmrożenia (najczęściej palców rąk i nóg) po wystawieniu na działanie zimna;
  • w przypadku alergii kontaktowej (wyprysk kontaktowy) na produkt chemiczny, na przykład (kosmetyk, rozpuszczalnik);
  • w przypadku poważnej alergii na lek;
  • podczas chorób: ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka, liszajec, rzadkie choroby skóry (dermatozy pęcherzowe) itp.
Sport i ruch
Treningi cardio dla osób starszych: utrzymanie sprawności i zdrowia w późniejszym wieku

W dzisiejszych czasach dbanie o swoje zdrowie i sprawność fizyczną jest coraz ważniejsze. Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się pełnią życia. Z wiekiem nasze ciało niestety ulega zmianom, dlatego tak ważne jest, abyśmy zadali sobie pytanie, jak utrzymać się w dobrej kondycji w późniejszym wieku. Dla osób starszych bardzo dobrym …

Sport i ruch
Jak trenować na zwiększenie masy mięśniowej: strategie treningowe i plany odżywiania

W dzisiejszych czasach wiele osób stara się zadbać o swoje zdrowie i wygląd. Jednym ze sposobów na to jest osiągnięcie masy mięśniowej poprzez regularne treningi na siłowni oraz odpowiednie odżywianie. Jednak, jak to zrobić w sposób skuteczny i bezpieczny? W tym artykule przedstawione zostaną strategie treningowe i plany odżywiania, które …

Sport i ruch
Szkolenia bezpieczeństwa w kitesurfingu: Jak bezpiecznie pokonywać fale?

Kitesurfing, choć ekscytujący, niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby maksymalnie je zminimalizować i czerpać radość z tego sportu, kluczem jest odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom takiego szkolenia. Znaczenie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w kitesurfingu Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa to nie tylko nauka o …