Czym są pęcherze na skórze?

Dieta i zdrowie

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia , choroby zakaźne, alergia).

PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU.

Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry podczas wielokrotnego pocierania. Skóra składa się z 3 nakładających się na siebie warstw:

  • naskórka , który jest stale odnawiany;
  • skóry właściwej;
  • hipodermy, najgłębszej warstwy.

Wielokrotne pocieranie skóry (niewygodne buty, intensywne używanie narzędzi itp.) może ją podrażniać. Naskórek staje się czerwony, a następnie oddziela się od skóry właściwej; tworzy się mała kieszonka, która wypełnia się przezroczystym płynem: jest to pęcherz tarciowy.

Tworzenie się pęcherza po tarciu.

Ta reakcja skóry służy do ochrony zranionej tkanki pod pęcherzem. Pęcherz zapobiega uciskowi na ranę podstawową i kontaktowi z zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Pęcherze tarcia mogą być wielkości główki szpilki, ale mogą mieć średnicę 3 cm lub więcej. Są one bolesne przy ucisku. Pęcherze mogą być czasami wypełnione krwią, gdy małe naczynie skórne zostało uszkodzone, lub ropą (gęstym żółtym lub zielonym płynem), gdy są zakażone.

Zdrowie. Jak powstaje pęcherz?

Górna warstwa skóry, która tworzy pęcherz, jest martwa. Gdy pęcherz zostanie przebity i pozbawiony płynu, wysycha. Głębsza warstwa skóry rozpoczyna wtedy proces gojenia i odnowy. Trwa to około 1 do 2 tygodni.

Gdzie zlokalizowane są pęcherze cierne?

Najczęściej znajdują się one na:

  • stopach, spowodowane źle dopasowanym obuwiem, długotrwałym wysiłkiem (chodzenie, bieganie, itp.);
  • rękach, w wyniku np. długotrwałego używania narzędzia bez noszenia rękawic ochronnych.

Upał i wilgoć (np. nadmierne pocenie się) sprzyjają ich powstawaniu.

INNE MOŻLIWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PĘCHERZY.

Oprócz tarcia, na skórze mogą pojawić się różnej wielkości pęcherze:

  • podczas oparzenia drugiego stopnia: np. oparzenia gorącym płynem, oparzenia słonecznego;
  • odmrożenia (najczęściej palców rąk i nóg) po wystawieniu na działanie zimna;
  • w przypadku alergii kontaktowej (wyprysk kontaktowy) na produkt chemiczny, na przykład (kosmetyk, rozpuszczalnik);
  • w przypadku poważnej alergii na lek;
  • podczas chorób: ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka, liszajec, rzadkie choroby skóry (dermatozy pęcherzowe) itp.
Dieta i zdrowie
Dieta dla sportowca – klucz do osiągnięcia najlepszych wyników

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla Twojego zdrowia i osiągania celów treningowych. Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne makro i mikroskładniki, zapewni Ci energię, wspomoże regenerację i budowę mięśni. Węglowodany powinny stanowić podstawę Twojej diety, dostarczając szybko przyswajalnej energii przed treningiem oraz pomagając w odbudowie glikogenu po …

Sport i ruch
Sport grupowy dla kobiet – treningi koszykówki w Krakowie.

Ostatnimi czasy przyjęło się, by sport uprawiać samodzielnie, czy to na siłowni, w zaciszu własnego domu, czy też w plenerze. Jest to przede wszystkim „zasługą” mijającego już na szczęście okresu pandemicznego, kiedy to chcąc nie chcąc musieliśmy odizolować się od innych ludzi z uwagi na własne oraz ich zdrowie…część nawyków …

Sport i ruch
Najlepsze gadżety na siłownię – co warto mieć, aby trening był efektywny?

Trening na siłowni to dla wielu osób nie tylko forma utrzymania zdrowia, ale także sposób na rozwijanie swojej siły, wytrzymałości i sylwetki. Aby jednak trening był nie tylko skuteczny, ale i komfortowy, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Najlepsze gadżety na siłownię nie tylko ułatwiają ćwiczenia, ale także mogą sprawić, że …