Czym są pęcherze na skórze?

Dieta i zdrowie

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia , choroby zakaźne, alergia).

PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU.

Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry podczas wielokrotnego pocierania. Skóra składa się z 3 nakładających się na siebie warstw:

  • naskórka , który jest stale odnawiany;
  • skóry właściwej;
  • hipodermy, najgłębszej warstwy.

Wielokrotne pocieranie skóry (niewygodne buty, intensywne używanie narzędzi itp.) może ją podrażniać. Naskórek staje się czerwony, a następnie oddziela się od skóry właściwej; tworzy się mała kieszonka, która wypełnia się przezroczystym płynem: jest to pęcherz tarciowy.

Tworzenie się pęcherza po tarciu.

Ta reakcja skóry służy do ochrony zranionej tkanki pod pęcherzem. Pęcherz zapobiega uciskowi na ranę podstawową i kontaktowi z zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Pęcherze tarcia mogą być wielkości główki szpilki, ale mogą mieć średnicę 3 cm lub więcej. Są one bolesne przy ucisku. Pęcherze mogą być czasami wypełnione krwią, gdy małe naczynie skórne zostało uszkodzone, lub ropą (gęstym żółtym lub zielonym płynem), gdy są zakażone.

Zdrowie. Jak powstaje pęcherz?

Górna warstwa skóry, która tworzy pęcherz, jest martwa. Gdy pęcherz zostanie przebity i pozbawiony płynu, wysycha. Głębsza warstwa skóry rozpoczyna wtedy proces gojenia i odnowy. Trwa to około 1 do 2 tygodni.

Gdzie zlokalizowane są pęcherze cierne?

Najczęściej znajdują się one na:

  • stopach, spowodowane źle dopasowanym obuwiem, długotrwałym wysiłkiem (chodzenie, bieganie, itp.);
  • rękach, w wyniku np. długotrwałego używania narzędzia bez noszenia rękawic ochronnych.

Upał i wilgoć (np. nadmierne pocenie się) sprzyjają ich powstawaniu.

INNE MOŻLIWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PĘCHERZY.

Oprócz tarcia, na skórze mogą pojawić się różnej wielkości pęcherze:

  • podczas oparzenia drugiego stopnia: np. oparzenia gorącym płynem, oparzenia słonecznego;
  • odmrożenia (najczęściej palców rąk i nóg) po wystawieniu na działanie zimna;
  • w przypadku alergii kontaktowej (wyprysk kontaktowy) na produkt chemiczny, na przykład (kosmetyk, rozpuszczalnik);
  • w przypadku poważnej alergii na lek;
  • podczas chorób: ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka, liszajec, rzadkie choroby skóry (dermatozy pęcherzowe) itp.
Sport i ruch
Jak się biega prawidłowo?

Coraz więcej osób decyduje się na poprawienie swojej kondycji ruchowej oraz po prostu chcą zmienić wygląd swojej sylwetki. Zaczynają albo ćwiczyć albo stosować różnego rodzaju diety i suplementy diety. Jednak można zauważyć, iż ostatnimi czasy najpopularniejszą formą aktywności fizycznej jest nic innego jak bieganie. Ważne jest to, iż jeśli chcemy …

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …