Sposoby na bolące ucho.

Dieta i zdrowie

Zapalenie ucha jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia. Zarazki dostają się do ucha środkowego i powodują zapalenie z gromadzeniem się wysięku. W wyniku podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym może dojść do przerwania błony bębenkowej i wycieku ropnego płynu, ból słabnie i gorączka opada.
Ryzyko zachorowania jest większe u dzieci do 11 roku życia, dzieci stanowią połowę pacjentów i jest to związane z budową narządu słuchu.

Objawy zapalenia ucha

Pierwszym objawem zwykle wzbudzającym niepokój w przypadku zapalenia ucha jest ból, nasilający się nocą. Następnie dochodzi do tego osłabienie słuchu, pogorszenie samopoczucia, u dzieci mogą pojawić się nudności, wymioty bardzo często przebiegające z wysoką, nagłą gorączką. Objawy chorobowe szybko postępują i nie dają możliwości uśmierzenia bólu zwykłymi preparatami przeciwbólowymi dostępnymi a aptece bez recepty. Jeżeli po podaniu doraźnych preparatów ból nie znika, a jedynie zmniejsza się, lub znika, ale tylko na chwilę, a gorączka obniża się jedynie nieznacznie to znak, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha. Szczególnie trudne dla rodzica jest zdiagnozowanie zapalenia ucha u bardzo małych dzieci.

Leczenie i powikłania zapalenia ucha

Leczenie zapalenia ucha, najczęściej wymaga wizyty u lekarza, który dobierze odpowiedni antybiotyk i leki przeciwbólowe. Jeżeli ból jest bardzo ostry, lekarz morze naciąć błonę bębenkową, co powoli na wyciek ropy.
Nieleczone zapaleni ucha może przejść w stan przewlekły lub rozszerzyć się na sąsiednie obszary np. wyrostek sutkowaty, opony mózgowe.

Sposoby na leczenie w domu

Jeżeli ucho zaczyna boleć, można w pierwszej kolejności próbować samemu rozgrzać je i zastosować tzw. domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości. W tym celu przydają się ciepłe okłady z gazika nasączonego spirytusem kamforowym lub maścią rozgrzewająca, która smarujemy za uchem. Pod wpływem ciepła drobne boleśni zostaną uśmierzone.
Z domowych sposobów na leczenie zapalenia ucha niektórzy stosują zakraplanie wody utlenionej połączone z płukaniem gardła także woda utlenioną oraz roztworem z płynu Lugola.

Ból ucha bywa nieznośny, jeżeli jest łagodny, można próbować domowych sposobów. Jeżeli się nasila lub przebiega ze współistniejącymi objawami, takimi jak gorączka, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Nieleczone zapaleni ucha może powodować poważne konsekwencje, włącznie z utratą słuchu. Z kolei niedoleczenie zapalenia ucha może skutkować przewlekłymi nawrotami schorzeń narządu słuchu.

 

Dieta i zdrowie
Czym są pęcherze na skórze?

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia, choroby zakaźne, alergia). PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU. Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry …

Dieta i zdrowie
Jak ustrzec się przed salmonellą?

Salmonelloza, czyli zatrucie pokarmowe wywoływane przez bakterie zwane salmonella nie dotyczy, wbrew obiegowym opiniom, osób, które są na co dzień kompletnie na bakier z podstawowymi zasadami higieny. Zarazić może się każdy. Jak można zarazić się salmonellozą? Może wydawać się to dziwne, ale salmonelloza jest dość powszechna- jest chorobą zarówno ludzi, …

Dieta i zdrowie
Dieta niełączenia – zasady i efekty

W ciągu ostatnich kilku lat na popularności zyskało wiele systemów żywieniowych, z których każdy propaguje inne zasady. Łączy je jedno: obietnica szybkiego zrzucenia nadprogramowych kilogramów i zapewnienie sobie świetnego samopoczucia oraz dobrego zdrowia. Jedną z diet jest dieta niełączenia, która pozwala na prowadzenie zdrowego stylu życia, a także zrzuceniu wagi. …