Sposoby na bolące ucho.

Dieta i zdrowie

Zapalenie ucha jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia. Zarazki dostają się do ucha środkowego i powodują zapalenie z gromadzeniem się wysięku. W wyniku podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym może dojść do przerwania błony bębenkowej i wycieku ropnego płynu, ból słabnie i gorączka opada.
Ryzyko zachorowania jest większe u dzieci do 11 roku życia, dzieci stanowią połowę pacjentów i jest to związane z budową narządu słuchu.

Objawy zapalenia ucha

Pierwszym objawem zwykle wzbudzającym niepokój w przypadku zapalenia ucha jest ból, nasilający się nocą. Następnie dochodzi do tego osłabienie słuchu, pogorszenie samopoczucia, u dzieci mogą pojawić się nudności, wymioty bardzo często przebiegające z wysoką, nagłą gorączką. Objawy chorobowe szybko postępują i nie dają możliwości uśmierzenia bólu zwykłymi preparatami przeciwbólowymi dostępnymi a aptece bez recepty. Jeżeli po podaniu doraźnych preparatów ból nie znika, a jedynie zmniejsza się, lub znika, ale tylko na chwilę, a gorączka obniża się jedynie nieznacznie to znak, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha. Szczególnie trudne dla rodzica jest zdiagnozowanie zapalenia ucha u bardzo małych dzieci.

Leczenie i powikłania zapalenia ucha

Leczenie zapalenia ucha, najczęściej wymaga wizyty u lekarza, który dobierze odpowiedni antybiotyk i leki przeciwbólowe. Jeżeli ból jest bardzo ostry, lekarz morze naciąć błonę bębenkową, co powoli na wyciek ropy.
Nieleczone zapaleni ucha może przejść w stan przewlekły lub rozszerzyć się na sąsiednie obszary np. wyrostek sutkowaty, opony mózgowe.

Sposoby na leczenie w domu

Jeżeli ucho zaczyna boleć, można w pierwszej kolejności próbować samemu rozgrzać je i zastosować tzw. domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości. W tym celu przydają się ciepłe okłady z gazika nasączonego spirytusem kamforowym lub maścią rozgrzewająca, która smarujemy za uchem. Pod wpływem ciepła drobne boleśni zostaną uśmierzone.
Z domowych sposobów na leczenie zapalenia ucha niektórzy stosują zakraplanie wody utlenionej połączone z płukaniem gardła także woda utlenioną oraz roztworem z płynu Lugola.

Ból ucha bywa nieznośny, jeżeli jest łagodny, można próbować domowych sposobów. Jeżeli się nasila lub przebiega ze współistniejącymi objawami, takimi jak gorączka, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Nieleczone zapaleni ucha może powodować poważne konsekwencje, włącznie z utratą słuchu. Z kolei niedoleczenie zapalenia ucha może skutkować przewlekłymi nawrotami schorzeń narządu słuchu.

 

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …