Jakie nasiona można kiełkować?
- By : DlaNiepokonanych.pl
- Category : Dieta i zdrowie
- Tags: informacje
Hodowla kiełków nasion w domu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do swojej diety więcej świeżych warzyw, a te z organicznych upraw są zbyt drogie lub niedostępne w najbliższej okolicy. Hodowla własnych kiełków to dostęp do żywności bez pestycydów, nawozów sztucznych, która jest smaczna i aromatyczna.
Czym są kiełki? Ważne informacje
Kiełki nasion to budzące się do życia nasiona, które zawierają w sobie witaminy, minerały, białka. Dostarczają więcej cennych składników odżywczych niż suche nasiona czy dojrzałe warzywa. Jednocześnie mają mniej kalorii. Na etapie kiełkowania roślina posiada najwięcej korzystnych dla zdrowia związków, a substancje zgromadzone w nasieniu rozkładają je do prostych i łatwo przyswajalnych. Dzięki temu organizm nie musi zużywać swoich enzymów do ich strawienia. Uprawa kiełków jest prosta i wymaga tylko:
- nasion,
- wody,
- światła,
- powietrza i
- odpowiedniego miejsca.
Zalety stosowania kiełków
Przede wszystkim dzięki kiełkom dostarczamy bogatego w witaminy i minerały pożywienia, które jest świeże nawet do tygodnia przy odpowiednim przechowywaniu. Różnorodność nasion do kiełkowania pozwoli na wybór nawet osobom, które nie lubią zieleniny. Można również skorzystać z gotowych mieszanek nasion (dobranych tak, aby razem wykiełkowały, a ich smaki dobrze się razem komponowały). Hodowla kiełków nie wymaga zbytnich umiejętności, wystarczy tylko pamiętać o podlewaniu). Kiełki można zjadać już po 4-7 dniach, bez względu na porę roku. Kiełki można zjadać na surowo, dodawać do koktajlu, gotować, podduszać na patelni, robić dipy czy dodawać do kanapek. Dodatkowo domowa hodowla kiełków jest przyjazna dla środowiska.
Jakie nasiona można wykiełkować?
Obecnie w większości sklepów można na zaopatrzyć się w pudełka z gotowymi kiełkami. Jednak w stosunku do własnej hodowli są one gorszej jakości. Kiełki to głównie bogactwo składników odżywczych. Własna hodowla kiełków na etapie namaczania i płukania nasion pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, zarodników grzybów i bakterii czy toksyn i niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji. Nie powinno się jeść surowych kiełków gryki, grochu i soi. W przypadku niektórych kiełków są one łatwiej strawne po poddaniu obróbce termicznej jak np. kiełki ciecierzycy, fasoli czy soczewicy. Przed uprawą kiełków danego gatunku warto poznać ich właściwości i sposoby uprawy oraz pielęgnacji. Kiełki można uzyskać z nasion bazylii, słonecznika, lucerny, kapusty, rukoli, rzodkiewki i wielu innych.