Bezsenność: co zrobić, aby jej uniknąć?

Dieta i zdrowie

Dobry sen jest niezbędny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak ponad jedna czwarta Polaków cierpi na zaburzenia snu. Wynika to z niewłaściwego stylu życia, ale także ze stresu i osobistych zmartwień, które są w ciągłym biegu. Jak więc zatrzymać piekielną maszynę i wrócić do snu, gdy pojawia się bezsenność? Jak można temu zapobiec i na długo odzyskać spokojne noce?

5 dobrych sposobów na powrót do snu, gdy dopadnie nas bezsenność. Leczenie bezsenności.

  1. Wstań z łóżka.
    Jeśli podrzucasz się i obracasz w swoim łóżku przez ponad 20 minut bez możliwości zaśnięcia lub ponownego zaśnięcia, wstań z łóżka.
    Nie chodzi o wpatrywanie się w zegar (to byłoby gorsze), ale o czas, który można oszacować „na oko”. Wstań i przenieś się do innego pokoju, jeśli możesz.
  2. Zmiana temperatury ciała
    Zbyt ciepłe pomieszczenie lub zbyt wysoka temperatura ciała utrudniają zasypianie. Przewietrz swój pokój, jeśli nie możesz zasnąć lub zmniejsz ogrzewanie (rozsądnie rzecz ujmując, zbyt niska temperatura sprawi, że będziesz spięty). Weź chłodny prysznic. W zimie zakładaj miękkie skarpety podczas zasypiania: ogrzewanie tylko kończyn ciała pozwala na wewnętrzną samoregulację organizmu.
  3. Wykonaj ćwiczenie relaksacyjne
    Kiedy twoje myśli gonią, trudno jest zasnąć. Aby oderwać się od tego wszystkiego, możesz spróbować kilku opcji. Po pierwsze, przeczytaj kilka stron książki na temat, który lubisz. Następnie wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych, aby się zrelaksować, w razie potrzeby z pomocą aplikacji. Słuchaj muzyki, która Cię uspokaja lub szumu fal. Wreszcie, spróbuj autohipnozy (będziesz musiał wykonywać regularne ćwiczenia z pomocą podręcznika).
  4. Rozpieszczaj się ciepłym mlekiem.
    W przypadku bezsenności ważny jest komfort. Jeśli nie masz towarzysza, który zrobi Ci miły masaż, i jeśli nie masz nietolerancji laktozy – wypij dobre ciepłe mleko! Skuteczny będzie również rumianek lub kojąca herbata ziołowa. Możesz również zjeść małą przekąskę, która wspomoże produkcję tryptofanu i melatoniny. Ale nie opróżniaj lodówki, bo to przyniosłoby odwrotny skutek.
  5. Unikaj monitorów.
    Może być kuszące, aby włączyć telewizor, gdy masz bezsenność, ale często jest to zły pomysł. Pozwól sobie tylko na 15 minut, jeśli to konieczne, na program, który nie pozwoli Ci zasnąć. Bo generalnie ekrany wzmagają naszą czujność i szkodzą naszemu snu. Jeśli chodzi o smartfona, używaj go tylko w celach relaksacyjnych. Każde powiadomienie może jeszcze uruchomić maszynę myślącą.

Zapobieganie bezsenności.

Ważny jest dobry refleks w nocy. Ale jeśli regularnie cierpisz na bezsenność, co możesz zrobić, aby uniknąć jej na dłuższą metę? Najlepiej jest zacząć od przyjęcia zdrowego stylu życia dostosowanego do normalnego rytmu snu:

  • ćwiczyć codzienną aktywność fizyczną;
  • stosować zrównoważoną dietę i unikać ciężkich posiłków wieczorem
    ograniczyć używki takie jak kawa, papierosy i alkohol;
  • unikać sportu na dwie godziny przed snem (podnosi to temperaturę ciała);
  • kłaść się spać o regularnych porach;
  • wprowadzić kojący rytuał na dobranoc np. czytanie, chłodny prysznic, relaksacja.

Nie próbuj rozwiązywać problemów zbyt późno w nocy lub rozmawiać o burzliwych tematach z osobami z Twojego otoczenia: noc przynosi rady, poczekaj do następnego dnia, jeśli to możliwe.

Terapie mające na celu pokonanie bezsenności.

Tabletki nasenne mogą być tymczasowym rozwiązaniem, aby ponownie wyregulować swój wewnętrzny zegar. Z drugiej strony powinieneś wiedzieć, że na dłuższą metę niszczą one Twoją pamięć, powodują zmęczenie w ciągu dnia i uzależniają Cię. Tylko lekarz może udzielić porady.
Preferuj naturalne środki z roślin lub tabletki melatoniny dostępne w aptekach. Wreszcie, można skonsultować się z sofrologiem lub zwrócić się do terapii behawioralno-poznawczej, która jest bardzo skuteczna w walce z bezsennością. Pomoże Ci to opanować nocny stres i zmienić nawyki związane ze snem.

Dieta i zdrowie
Nadpotliwość stóp – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Pocenie się stóp to zjawisko, które dotyka wiele osób, a mimo to często bywa ignorowane lub bagatelizowane. Choć jest to naturalna reakcja organizmu na ciepło, nadmierna potliwość, znana jako nadpotliwość stóp, może stać się prawdziwym problemem, prowadzącym do nieprzyjemnych zapachów, dyskomfortu oraz ryzyka infekcji. Przyczyny tego stanu są zróżnicowane, od …

Dieta i zdrowie
Dieta niskocholesterolowa – zasady, korzyści i zdrowe menu

Dieta niskocholesterolowa zyskuje na popularności wśród osób pragnących zadbać o swoje serce i ogólne zdrowie. Ograniczenie spożycia cholesterolu do 300 mg dziennie, a także redukcja tłuszczów nasyconych, to kluczowe zasady tej diety, która opiera się na bogactwie warzyw, owoców i błonnika. W kontekście rosnącej liczby problemów z układem sercowo-naczyniowym, odpowiednia …

Dieta i zdrowie
Ziemniaki w diecie: Właściwości prozdrowotne i właściwe przygotowanie

Ziemniaki, często niedoceniane w kuchni, skrywają w sobie bogactwo składników odżywczych i prozdrowotnych właściwości. Zaledwie 70-79 kalorii na 100 gramów sprawia, że są niskokalorycznym dodatkiem, który może wspierać zdrową dietę. Niezwykle sycące dzięki wysokiemu indeksowi sytości, ziemniaki dostarczają nie tylko energii, ale także cennych witamin i minerałów, takich jak witamina …