Korzyści z medytacji

Dieta i zdrowie

Medytacja to pradawna metoda, która pozwala na rozluźnienie mięśni, wyciszenie emocji i uwolnienie umysłu. Niesie ona ze sobą wiele korzyści, takich jak chociażby obniżenie ciśnienia krwi, co sprawdza się u osób z podwyższonym ciśnieniem. Przeprowadzone badania wykazały również, że medytacja przyczyniła się do uspokojenia tętna, a nawet do przyspieszenia metabolizmu – to z kolei może przekonać osoby będące na diecie redukcyjnej, do stosowania medytacji obok ćwiczeń czy biegania. Innymi zaletami medytacji jest fakt łagodzenia bólów głowy – z reguły migrenowych. Mówi się również, że regularne medytowanie wspomaga osoby trudzące się chorobami takimi jak lęk społeczny czy depresja.

O medytacji często mówi się w kontekście techniki relaksacyjnej, która pozytywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy oraz mózg. Korzyści z medytacji zakrawają nawet o takie dziedziny, jak polepszenie pamięci, redukowanie poziomu stresu w nerwowych sytuacjach, a także pobudzanie empatii.

Stosowanie medytacji w życiu codziennym jest czymś pozytywnym, co możemy bezproblemowo uskuteczniać w wolnych chwilach. Pamiętajmy jednak, aby sesje medytacji nie były zbyt krótkie. Jeśli na medytację poświęcić mamy wyłącznie dziesięć minut dziennie – lepiej nie róbmy tego wcale.

Pozytywne efekty medytowania w kontekście zdrowotnym, prócz obniżenia ciśnienia krwi i tętna, jest chociażby obniżenie ilości szkodliwych kwasu mlekowego znajdującego się w naszej krwi. Po medytacji, w naszym mózgu zwiększy się poziom dopaminy, zredukowane zostanie poczucie stresu, czyli odpowiedzialnego za niego hormonu – kortyzolu. Medytowanie dobrze oddziałuje na nasze serce – zaobserwowane wyraźnie zmniejszoną zachorowalność na choroby serca u tych osób , które stosowały regularną i długą medytację. Pozytywne efekty to również podwyższenie poziomu koncentracji, co pomaga w szkole czy też w pracy. Polepszone działanie układu immunologicznego czy też przyspieszony metabolizm – to również korzyści, które wyciągnąć możemy z regularnych sesji medytacji.

Bardzo często o medytacji mówi się niepochlebne sformułowania. Wynika to głównie dlatego, że nie jest ona zakorzeniona w naszym społeczeństwie. Medytacja pochodzi przede wszystkim z dalekiego wschodu, gdzie została zapoczątkowana przez kultury zamieszkujące kontynent azjatycki. Polacy mają swoją kulturę, którą bardzo trudno jest zmieniać czy modyfikować. Mimo wszystko, warto spróbować medytacji i ocenić jej wpływ na nasze ciało, samopoczucie czy nasz umysł – wyłącznie wtedy będziemy mogli podjąć świadomą decyzję odnośnie tego, czy jest to działanie pozytywne.

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …