Korzyści z medytacji
- By : DlaNiepokonanych.pl
- Category : Dieta i zdrowie
Medytacja to pradawna metoda, która pozwala na rozluźnienie mięśni, wyciszenie emocji i uwolnienie umysłu. Niesie ona ze sobą wiele korzyści, takich jak chociażby obniżenie ciśnienia krwi, co sprawdza się u osób z podwyższonym ciśnieniem. Przeprowadzone badania wykazały również, że medytacja przyczyniła się do uspokojenia tętna, a nawet do przyspieszenia metabolizmu – to z kolei może przekonać osoby będące na diecie redukcyjnej, do stosowania medytacji obok ćwiczeń czy biegania. Innymi zaletami medytacji jest fakt łagodzenia bólów głowy – z reguły migrenowych. Mówi się również, że regularne medytowanie wspomaga osoby trudzące się chorobami takimi jak lęk społeczny czy depresja.
O medytacji często mówi się w kontekście techniki relaksacyjnej, która pozytywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy oraz mózg. Korzyści z medytacji zakrawają nawet o takie dziedziny, jak polepszenie pamięci, redukowanie poziomu stresu w nerwowych sytuacjach, a także pobudzanie empatii.
Stosowanie medytacji w życiu codziennym jest czymś pozytywnym, co możemy bezproblemowo uskuteczniać w wolnych chwilach. Pamiętajmy jednak, aby sesje medytacji nie były zbyt krótkie. Jeśli na medytację poświęcić mamy wyłącznie dziesięć minut dziennie – lepiej nie róbmy tego wcale.
Pozytywne efekty medytowania w kontekście zdrowotnym, prócz obniżenia ciśnienia krwi i tętna, jest chociażby obniżenie ilości szkodliwych kwasu mlekowego znajdującego się w naszej krwi. Po medytacji, w naszym mózgu zwiększy się poziom dopaminy, zredukowane zostanie poczucie stresu, czyli odpowiedzialnego za niego hormonu – kortyzolu. Medytowanie dobrze oddziałuje na nasze serce – zaobserwowane wyraźnie zmniejszoną zachorowalność na choroby serca u tych osób , które stosowały regularną i długą medytację. Pozytywne efekty to również podwyższenie poziomu koncentracji, co pomaga w szkole czy też w pracy. Polepszone działanie układu immunologicznego czy też przyspieszony metabolizm – to również korzyści, które wyciągnąć możemy z regularnych sesji medytacji.
Bardzo często o medytacji mówi się niepochlebne sformułowania. Wynika to głównie dlatego, że nie jest ona zakorzeniona w naszym społeczeństwie. Medytacja pochodzi przede wszystkim z dalekiego wschodu, gdzie została zapoczątkowana przez kultury zamieszkujące kontynent azjatycki. Polacy mają swoją kulturę, którą bardzo trudno jest zmieniać czy modyfikować. Mimo wszystko, warto spróbować medytacji i ocenić jej wpływ na nasze ciało, samopoczucie czy nasz umysł – wyłącznie wtedy będziemy mogli podjąć świadomą decyzję odnośnie tego, czy jest to działanie pozytywne.