Do czego służy witamina C?

Dieta i zdrowie

Ludzki organizm, aby mógł bardzo dobrze funkcjonować musi mieć dostarczane różnego rodzaju witaminy i minerały. To bardzo ważne. Jeśli będziemy cierpieć na jakieś niedobory możemy być pewni, że organizm będzie się buntował i możemy cierpień na różne dolegliwości. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić do czego służy w naszym organizmie witamina C.

Zdrowie. Po co jest witamina C?

Inną nazwą witaminy jaką możemy spotkać w internecie czy książkach jest oczywiście kwas askorbinowy. Jest to nic innego jak substancja, która jest niezbędna do tego, aby ludzki organizm funkcjonował w sposób prawidłowy. Warto dodać, iż kwas askorbinowy pełni dość liczne funkcje w naszym ciele. Jeśli jednak zauważymy u siebie jego niedobór to może doprowadzić to do poważnych konsekwencji. Nie pociesza fakt, iż człowiek nie jest w stanie wytworzyć tej witaminy samodzielnie. Dlatego należy dostarczać ją zarówno z pożywieniem jak i za pomocą różnego rodzaju suplementacji. Ważna jednak dowiedzieć się jakie jest dzienne zapotrzebowanie na ten kwas. Wszystko dlatego, iż dość łatwo jest ją przedawkować.

Bardzo dużo osób uważa, że to dobry lek na przeziębienie. Może i tak rzeczywiście jest, jednak witamina tylko skraca czas choroby, a nie łagodzi objawy. Jakie są zatem właściwości witaminy?

  • ułatwia przyswajanie między innymi żelaza,
  • dzięki niej rany szybciej się goją,
  • jest aktywatorem wielu enzymów;
  • zwalcza bakterie powodujące próchnicę oraz wzmacnia zęby i dziąsła.

Kiedy możemy poznać, że w naszym organizmie brakuje kwasu askorbinowego? Otóż do objawów możemy zaliczyć przede wszystki:

  • ból i obrzęk stawów,
  • rany zdecydowanie wolniej się goją,
  • naczynia krwionośne są osłabione,
  • występuje znaczny spadek odporności,
  • kości po złamaniu się zrastają w sposób nieprawidłowy,
  • skóra szybciej się starzeje.

Witamina ta na rynku występuje w różnych postaciach czy to tabletki do łykania lub połknięcia, syropu czy proszku do rozpuszczenia w wodzie. Każdy wybierze formę, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Można kupić je zarówno w sklepach stacjonarnych typu apteki jak i sklepach internetowych. Warto jednak zwrócić uwagę czy aby na pewno nie ma żadnych dodatkowych składników. Najlepsza jest czysta postać witaminy C. Jednak warto zamiast suplementów jeść po prostu owoce. W których występuje jej najwięcej? Do takich owoców zaliczamy przede wszystkim : acerolę, cytrusy, pomidory, kiwi, truskawki, czarną porzeczkę. A co z warzywami? Na pewno warto jeść dużo papryki, jarmużu, brokułu.

Warto spożywać owoce i warzywa. Tylko w taki sposób naturalnie dostarczymy ją do naszego organizmu.

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …