Czym są pęcherze na skórze?

Dieta i zdrowie

Pęcherz to wybrzuszenie w skórze, które jest wypełnione przezroczystym płynem. Najczęściej jest ona spowodowana powtarzającym się pocieraniem. Ale są też inne możliwe przyczyny (oparzenia , choroby zakaźne, alergia).

PĘCHERZE: MECHANIZM OBRONNY PRZY POWTARZAJĄCYM SIĘ POCIERANIU.

Pęcherz to wypukłość w naskórku, która tworzy wybrzuszenie wypełnione przezroczystym płynem. Jest to mechanizm obronny skóry podczas wielokrotnego pocierania. Skóra składa się z 3 nakładających się na siebie warstw:

  • naskórka , który jest stale odnawiany;
  • skóry właściwej;
  • hipodermy, najgłębszej warstwy.

Wielokrotne pocieranie skóry (niewygodne buty, intensywne używanie narzędzi itp.) może ją podrażniać. Naskórek staje się czerwony, a następnie oddziela się od skóry właściwej; tworzy się mała kieszonka, która wypełnia się przezroczystym płynem: jest to pęcherz tarciowy.

Tworzenie się pęcherza po tarciu.

Ta reakcja skóry służy do ochrony zranionej tkanki pod pęcherzem. Pęcherz zapobiega uciskowi na ranę podstawową i kontaktowi z zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Pęcherze tarcia mogą być wielkości główki szpilki, ale mogą mieć średnicę 3 cm lub więcej. Są one bolesne przy ucisku. Pęcherze mogą być czasami wypełnione krwią, gdy małe naczynie skórne zostało uszkodzone, lub ropą (gęstym żółtym lub zielonym płynem), gdy są zakażone.

Zdrowie. Jak powstaje pęcherz?

Górna warstwa skóry, która tworzy pęcherz, jest martwa. Gdy pęcherz zostanie przebity i pozbawiony płynu, wysycha. Głębsza warstwa skóry rozpoczyna wtedy proces gojenia i odnowy. Trwa to około 1 do 2 tygodni.

Gdzie zlokalizowane są pęcherze cierne?

Najczęściej znajdują się one na:

  • stopach, spowodowane źle dopasowanym obuwiem, długotrwałym wysiłkiem (chodzenie, bieganie, itp.);
  • rękach, w wyniku np. długotrwałego używania narzędzia bez noszenia rękawic ochronnych.

Upał i wilgoć (np. nadmierne pocenie się) sprzyjają ich powstawaniu.

INNE MOŻLIWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PĘCHERZY.

Oprócz tarcia, na skórze mogą pojawić się różnej wielkości pęcherze:

  • podczas oparzenia drugiego stopnia: np. oparzenia gorącym płynem, oparzenia słonecznego;
  • odmrożenia (najczęściej palców rąk i nóg) po wystawieniu na działanie zimna;
  • w przypadku alergii kontaktowej (wyprysk kontaktowy) na produkt chemiczny, na przykład (kosmetyk, rozpuszczalnik);
  • w przypadku poważnej alergii na lek;
  • podczas chorób: ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka, liszajec, rzadkie choroby skóry (dermatozy pęcherzowe) itp.
Dieta i zdrowie
Orkisz – zdrowe zboże z bogatą historią i zastosowaniem w diecie

Orkisz, znany jako jedna z najstarszych odmian pszenicy, to zboże, które od wieków odgrywa istotną rolę w diecie ludzi. Jego historia sięga czasów starożytnego Egiptu, a obecnie zyskuje na popularności w Europie, nie tylko ze względu na swoje bogate walory odżywcze, ale także dzięki ekologicznemu podejściu do uprawy. Orkisz jest …

Dieta i zdrowie
Nadpotliwość stóp – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Pocenie się stóp to zjawisko, które dotyka wiele osób, a mimo to często bywa ignorowane lub bagatelizowane. Choć jest to naturalna reakcja organizmu na ciepło, nadmierna potliwość, znana jako nadpotliwość stóp, może stać się prawdziwym problemem, prowadzącym do nieprzyjemnych zapachów, dyskomfortu oraz ryzyka infekcji. Przyczyny tego stanu są zróżnicowane, od …

Dieta i zdrowie
Dieta niskocholesterolowa – zasady, korzyści i zdrowe menu

Dieta niskocholesterolowa zyskuje na popularności wśród osób pragnących zadbać o swoje serce i ogólne zdrowie. Ograniczenie spożycia cholesterolu do 300 mg dziennie, a także redukcja tłuszczów nasyconych, to kluczowe zasady tej diety, która opiera się na bogactwie warzyw, owoców i błonnika. W kontekście rosnącej liczby problemów z układem sercowo-naczyniowym, odpowiednia …