Zielona herbata na pobudzenie

Dieta i zdrowie

Powszechnie mówi się, że czarna herbata pobudza (choć mniej niż kawa), a zielona herbata wycisza. Jednak to tylko część prawdy. Zarówno czarna, jak i zielona herbata mogą wyciszać lub pobudzać. Tajemnicą jest odpowiedni sposób ich parzenia. Jak parzyć zieloną herbatę na pobudzenie? Sprawdźcie!

Zielona herbata liczy sobie ponad pięć tysięcy lat i wywodzi się z Chin. Jest produkowana z tych samych roślin, co czarna herbata. Różni je jednak proces produkcji. Zielona herbata powstaje z liści, które nie zostały poddane fermentacji. Zostaje poddana jedynie procesowi suszenia. Dzięki temu zachowuje największą liczbę prozdrowotnych składników. Zielona herbata uznawana jest za najzdrowszy napój na świecie. Regularne spożywanie zielonej herbaty niesie ze sobą wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych.

Jak parzyć zieloną herbatę na pobudzenie?

Herbacianą odmianą kofeiny jest teina. To dzięki niej jesteśmy pobudzeni, mamy więcej siły czy nasza koncentracja jest zdecydowanie lepsza. Przyjmuje się, że najlepszą temperaturą do stworzenia tego naparu jest woda o temperaturze 60-90 C. Długość parzenia będzie zależała od tego, jakie działanie na nasz organizm będzie miała herbata.

Chcąc uzyskać efekt pobudzenia, do czajniczka wsypujemy 1 – 1,5 łyżeczki liści herbaty na filiżankę wody. Zalewamy liście wodą i zaparzamy maksymalnie do trzech minut. Najbardziej optymalnym czasem są dwie minuty. Po tym czasie napar przelewamy do filiżanki. Wówczas będzie miał on największe działanie pobudzające. Wynika to z faktu, że kofeina i teina nie będą miały czasu na połączenie się z garbnikami, a więc będą miały największą moc pobudzania. Zielone herbaty można zalewać nawet trzykrotnie, ale pobudzający napar uzyskamy tylko za pierwszym razem.

Teina zawarta w zielonej herbacie różni się od kofeiny zawartej w kawie. Przede wszystkim po wypiciu filiżanki zielonej herbaty nie będzie ryzyka występowania typowych dla spożycia kawy skutków ubocznych w postaci nadmiernej pobudliwości, nieprzyjemnego roztrzęsienia albo nerwowości.

Zielona herbata to drogocenny napój dla naszego organizmu. Oprócz działania pobudzającego, jest bogatym źródłem polifenoli, które doskonale zwalczają toksyczne wolne rodniki mające negatywny wpływ na stan naszego zdrowia i kondycję skóry. Regularne spożywanie tego naparu ułatwia walkę z cellulitem i zakwaszeniem organizmu. Picie zielonej herbaty wpływa na działanie metabolizmu. Zawarte w niej katechiny mają istotny wpływ na przyśpieszenie redukcji tkanek tłuszczowych.

 

Dieta i zdrowie
7 tricków dla szybszego metabolizmu

Dużo osób boryka się z nadwagą. Jednak problemem większości jest to, iż nie chce im się ani stosować diety ani ćwiczyć, ponieważ trzeba to robić regularnie. Spora część osób wolałaby, aby kilogramy spadały szybciej i przyspieszył się metabolizm. Ale czy to w ogóle możliwe? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić …

Dieta i zdrowie
Jak przygotować sushi w domu?

W ostatnich latach sushi zyskało dużą popularność. Powstało wiele knajp oferujących w swoim menu sushi. Coraz więcej osób próbuje także przygotować to danie w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowane sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również olbrzymia radość tworzenia. Jak przygotować doskonałe sushi w domowym zaciszu? Należy pamiętać o kilku …

Dieta i zdrowie
Ile kalorii mają warzywa na patelnię?

Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Trudno znaleźć bardziej odżywczy posiłek niż smażone warzywa. Warzywa są tak niskokaloryczne, że nawet jeśli lubisz je podawać z ryżem – co może podwoić lub potroić całkowitą liczbę kalorii – nadal będziesz mieć posiłek, który sprawdzi się przy odchudzaniu. Większość gotowanych warzyw ma od …