Poddasze HDF – jak je wykonać?

Inne tematy

Zabudowa poddasza takimi materiałami drewnopochodnymi jak na przykład płyta HDF, to proces, który jest stosunkowo prosty. Dlatego też pracę tę można wykonywać samodzielnie, bez pomocy i wsparcia fachowców. To pozwoli na utrzymanie kosztów na przyzwoitym, niskim poziomie. Planując deskowanie poddasza ma się do wyboru kilka rodzajów płyt loftowych, na przykład płyty HDF czy płyty OSB, a także odporne na wilgoć płyty wiórowe, sklejki z twardego drewna ogólnego zastosowania i inne materiały drewnopochodne.

Pewnie zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto wyłożyć poddasze deskami. Okazuje się, że istnieje naprawdę wiele korzyści wynikających z zastosowania desek na poddaszu. Pierwszym i właściwie najbardziej oczywistym powodem zastosowania desek, na przykład płyt HDF, jest stworzenie podłogi. Podłoga na poddaszu jest niezwykle ważna, gdyż dzięki niej można zacząć używać strychu do przechowywania różnych rzeczy. Posiadanie dodatkowej przestrzeni zdecydowanie pomoże zwiększyć potencjalną wartość sprzedaży naszego domu, poza tym pomoże także stworzyć znacznie lepsze środowisko do życia.

Zagospodarowane poddasze jest również doskonałym sposobem na zmniejszenie utraty ciepła. Jak to możliwe? Wykończone poddasze tworzy bowiem kolejną barierę dla każdego ciepła uciekającego z dachu. To szczególnie ważne, ponieważ w tym samym czasie, gdy deski, płyty HDF na poddaszu są instalowane, w tym samym czasie instalowana jest izolacja. Warto też pamiętać, że zmniejszenie strat ciepła zmniejsza ilość energii potrzebnej do ogrzewania, a to skutkuje przecież niższymi rachunkami za media, czyli wykańczając poddasze – oszczędzamy!

Całkowity koszt prac przy deskowaniu poddasza zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są na pewno: powierzchnia poddasza, rodzaj deskowania, którego będziemy używać, oraz tego, czy zamierzamy pokryć płytami całą przestrzeń poddasza, czy tylko jego część przeznaczoną do celów magazynowych.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac (czy to na poddaszu, czy w innej części domu lub na zewnątrz) zawsze należy upewnić się, że posiada się odpowiedni sprzęt ochronny. W skład takiego ochronnego wyposażenia wchodzą przeważnie: kombinezon, rękawice i maska przeciwpyłowa, a także buty umożliwiające swobodne i bezpieczne poruszanie się.